Rekrutacja cudzoziemców
Rekrutacja cudzoziemców
Myślisz o podjęciu studiów w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi?
Sprawdź kierunki studiów, które oferuje uczelnia.
Gdy znajdziesz w naszej ofercie coś dla siebie, nie zwlekaj!
Zarejestruj się w Systemie Elektronicznej Rekrutacji:
System Elektronicznej Rekrutacji zostanie uruchomiony w maju.
Serdecznie zapraszamy!!!
Szczegółowe informacje o rekrutacji na studia są na bieżąco umieszczane na stronie internetowej:
Abyś mógł zostać kandydatem na studia wykonaj następujące czynności:
zarejestruj się w Systemie Elektronicznej Rekrutacji: e-rekrutacja.asp.lodz.pl i wykonaj w tym systemie następujące kroki:
- wybierz kierunek studiów w określonym terminie
- uzupełnij wszystkie wymagane dane osobowe. Wpisz swoje imię/imiona i nazwisko w zgodnie z dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
- wpisz adres zamieszkania oraz adres korespondencyjny
- załaduj zdjęcie (obowiązkowo) – to zdjęcie będzie umieszczone w Twojej legitymacji studenckiej
- wnieś opłatę rekrutacyjną.
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz obsługa administracyjna prowadzone są w języku polskim.
Przed przystąpeniem do egzaminu wstępnego w formie on-line, każdy kandydat cudzoziemiec zobowiązany jest oświadczyć na swoim koncie rekrutacyjnym w Systemie Elektronicznej Rekrutacji, że posiada przygotowanie oraz stopień znajomości języka polskiego pozwalający mu podjąć studia w języku polskim w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi od 1 października 2020 r.
Ponadto, oprócz złożenia ww. oświadczenia on-line, kandydat cudzoziemiec dostarcza wraz z dokumentami rekrutacyjnymi podpisane oświadczenie (do pobrania z konta rekrutacyjnego).
Kandydat składa również z dokumentami rekrutacyjnymi, o ile posiada,
- zaświadczenie potwierdzające ukończenie rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego
lub
- kserokopię certyfikatu wraz z oryginałem poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego wydanego zgodnie z art. 11 a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz.U. z 2019 r. poz. 1480) co najmniej na poziomie biegłości językowej C1.
Przygotuj dokumenty rekrutacyjne zgodnie z wymaganiami uczelni.
Szczegółowy wykaz dokumentów znajdziesz na stronie internetowej.
Tłumaczenie dokumentów
Kandydaci cudzoziemcy zobowiązani są do złożenia świadectw/dyplomów i dokumentów wydanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z tłumaczeniem na język polski:
- sporządzonym przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości w Polsce;
albo
- sporządzonym lub poświadczonym przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
Legalizacja dokumentów
Świadectwa/dyplomy uzyskane za granicą muszą zostać poddane procedurze legalizacji lub nostryfikacji w zależności od obowiązujących przepisów w tym zakresie.
W większości przypadków, dokumenty należy poświadczyć klauzulą apostille.
Wymagania egzaminacyjne i przebieg egzaminów wstępnych na kierunki studiów są dokładnie opisane w Zasadach egzaminu wstępnego.
Pamiętaj, że kandydaci cudzoziemcy zdają takie same egzaminy wstępne i są przyjmowani na studia w takim samym limicie jak kandydaci obywatele Polski.
Wynik egzaminu wstępnego
Wynik egzaminu wstępnego oraz swój status w procesie rekrutacji na studia sprawdzisz na swoim elektronicznym koncie rejestracyjnym. Wyniki będą dostępne w systemie w terminach podanych w harmonogramie rekrutacji.
Natomiast listy osób:
- dopuszczonych/niedopuszczonych do II etapu rekrutacji;
- zakwalifikowanych/niezakwalifikowanych na studia
- przyjętych/nieprzyjętych na studia
znajdziesz na stronie internetowej w zakładce Wyniki rekrutacji.
Listy będą publikowane przez uczelnię w terminach podanych w harmonogramie rekrutacji.
Cudzoziemcy – przez okres postępowania rekrutacyjnego oraz cały okres studiów w ASP w Łodzi winni we własnym zakresie zabezpieczyć wszelkie prawa dotyczące ich ochrony zdrowia.
Zapoznaj się z poniższymi informacjami dotyczącymi podejmowania studiów w Polsce.
Cenne wskazówki znajdziesz na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
Przyjęcie kandydata na studia wyższe pierwszego stopnia lub studia jednolite na polskiej uczelni uzależnione jest od posiadania świadectwa, które zostało w Polsce uznane na podstawie umów międzynarodowych lub w oparciu o przepisy ustawy o systemie oświaty.
Szczegółowe informacje na temat procedur uznawania zagranicznych świadectw znajdują się na stronie: www.gov.pl
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz pod adresem: nawa.gov.pl
Podstawy prawne dotyczące kształcenia cudzoziemców w Polsce oraz zasady zwolnienia z opłat za studia stacjonarne reguluje ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (T.j. Dz.U. z 2020, poz. 85)
Art. 323.
- Cudzoziemcy mogą podejmować i odbywać studia, kształcenie w szkołach doktorskich, studia podyplomowe, kształcenie specjalistyczne i inne formy kształcenia oraz uczestniczyć w prowadzeniu działalności naukowej lub w prowadzeniu kształcenia, na podstawie:
- umów międzynarodowych, na zasadach określonych w tych umowach;
- umów zawieranych z podmiotami zagranicznymi przez uczelnie, na zasadach określonych w tych umowach;
- decyzji ministra;
- decyzji dyrektora NAWA w odniesieniu do jej stypendystów;
- decyzji dyrektora NCN o przyznaniu środków finansowych na realizację badań podstawowych w formie projektu badawczego, stażu lub stypendium, zakwalifikowanych do finansowania w drodze konkursu;
- decyzji administracyjnej rektora, dyrektora instytutu PAN, dyrektora instytutu badawczego lub dyrektora instytutu międzynarodowego.
- Minister może przyznać cudzoziemcowi stypendium, finansowanie lub dofinansowanie do kosztów opłat za usługi edukacyjne oraz ryczałt na koszty podróży, utrzymania i zakwaterowania. Środki finansowe są wypłacane za pośrednictwem NAWA.
- Minister może upoważnić dyrektora NAWA do wydawania decyzji, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
Art. 324.
- Cudzoziemiec może być zwolniony z opłat, o których mowa w art. 79 ust. 1 pkt 2, 3 i 5 oraz art. 163 ust. 2, na zasadach określonych w umowie między uczelniami albo umowie międzynarodowej. Zwolnienie cudzoziemca z tych opłat może nastąpić również na podstawie:
- decyzji administracyjnej rektora, dyrektora instytutu PAN lub dyrektora instytutu badawczego;
- decyzji ministra lub decyzji dyrektora NAWA w odniesieniu do jej stypendystów.
- Opłat, o których mowa w art. 79 ust. 1 pkt 5, nie pobiera się od:
- cudzoziemca – obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały, lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
- cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2094 i 2399 oraz z 2019 r. poz. 577 i 622);
- cudzoziemca, który posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzysta z ochrony czasowej albo ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemca – posiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, o którym mowa w art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2019 r. poz. 1480), co najmniej na poziomie biegłości językowej C1;
- posiadacza Karty Polaka lub osoby, której wydano decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia;
- cudzoziemca będącego małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, mieszkającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 151 ust. 1 lub art. 151b ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z korzystaniem z mobilności krótkoterminowej naukowca na warunkach określonych w art. 156b ust. 1 tej ustawy lub posiadającego wizę krajową w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych.
- Cudzoziemiec niewymieniony w ust. 2 pkt 2–8 nie może ubiegać się o stypendium socjalne, o którym mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1, oraz o kredyt studencki, o którym mowa w art. 98 ust. 1.
- Za członków rodzin osób, o których mowa w ust. 2 pkt 1, uważa się osoby wymienione w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 293).
Art. 79 ust. 1 pkt 2, 3 i 5
Art. 79. 1. Uczelnia publiczna może pobierać opłaty za usługi edukacyjne związane z:
2) powtarzaniem określonych zajęć na studiach stacjonarnych z powodu niezadowalających wyników w nauce;
3) kształceniem na studiach w języku obcym;
5) kształceniem cudzoziemców na studiach stacjonarnych w języku polskim.