2
 • 1.jpg
  Filename: 1.jpg
  Size: 248.23 KB
 • 1a.jpg
  Filename: 1a.jpg
  Size: 376.26 KB
 • 1b.jpg
  Filename: 1b.jpg
  Size: 486.56 KB
 • 3.jpg
  Filename: 3.jpg
  Size: 69.95 KB
 • 4.jpg
  Filename: 4.jpg
  Size: 91.82 KB
 • 5.jpg
  Filename: 5.jpg
  Size: 79.06 KB
 • 2a.jpg
  Filename: 2a.jpg
  Size: 230.39 KB

Łódź to niezwykłe, unikatowe miasto o wielokulturowym charakterze i postindustrialnym krajobrazie, gdzie w fascynującej atmosferze i bogatej tradycji artystycznej, wspiera się realizację działalności twórczych w obszarach takich jak film, sztuka awangardowa i moda. Nasze miasto kładzie nacisk na rozwój przemysłów kreatywnych: mody, projektowania i sztuki, a także nowoczesnych usług dla biznesu i nowych technologii.

Nowe inwestycje takie jak podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna i Nowe Centrum Łodzi, zrealizowane przy współpracy ze światowej sławy architektami, a także planowana wkrótce realizacja tunelu średnicowego pod miastem, rozpoczynają nową erę w historii Łodzi. W EC1, niegdyś prężnie działającej elektrowni, funkcjonuje dziś najnowocześniejsze w Europie Planetarium, ma tu swoją siedzibę Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz unikatowe Centrum Nauki i Techniki, gdzie tradycja łączy się z nowymi technologiami.

1318 9717775665b91f66b7728cc8a8d38553

Wiele pofabrycznych obiektów już zostało przekształconych w piękne biurowce oraz obiekty usługowe i mieszkaniowe, przy tym powstają liczne nowoczesne inwestycje podkreślające wielkomiejskość Łodzi. Na terenie miasta znajdują się liczne muzea, galerie, teatry, kina, a także filharmonia. Spośród wyjątkowych łódzkich muzeów warto wymienić m.in. jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Kanału „Dętka”, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Sztuki ms i ms2 z unikatową na skalę europejską kolekcją sztuki współczesnej.

Turystycznym atutem miasta są również zespoły pałacowo–przemysłowe, np. Karola Scheiblera na terenie Księżego Młyna. Nie sposób przejść obojętnie obok symbolu miasta, jakim jest pałac Izraela K. Poznańskiego, w którym mieści się obecnie Muzeum Miasta Łodzi, a obok niego tętni handlowym i kulturalnym życiem Manufaktura. Aby poznać tradycje Łodzi filmowej trzeba koniecznie wybrać się do sławnej Szkoły Filmowej, Muzeum Kinematografii czy pospacerować Aleją Gwiazd na Piotrkowskiej.

1318 b513780aeed6d990de27f91999d4d6e4

Cyklicznie odbywają się tu międzynarodowe festiwale, m.in. Festiwal Łódź Czterech Kultur, Łódzkie Spotkania Baletowe, Forum Kina Europejskiego Cinergia, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Explorers Festiwal, Łódź Design Festival, Light.Move.Festival, Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit czy Międzynarodowy Festiwal Fotografii.

Wielką atrakcję turystyczną stanowi Piotrkowska – reprezentacyjna ulica miasta, na której po prostu trzeba być. To znany i najdłuższy w Europie (4,2km) trakt handlowy i rozrywkowy z setką pubów, klubów i restauracji, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

W OFF Piotrkowska – najmodniejszym obecnie punkcie na kulturalnej mapie Łodzi – powstała przestrzeń dla oryginalnych klubów, kawiarni, ekskluzywnych butików, salonów projektantów mody i designerów, wystaw oraz koncertów. Tym samym stare fabryczne mury stały się miejscem rozwoju kultury, sztuki i kreatywnego biznesu.

do góry