Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz

stacjonarne II stopnia

Nr sali: 229

Charakterystyka:

Pracownia wchodzi w skład Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz , prowadzi działalność dydaktyczną z zakresu projektowania i realizacji obiektów do wnętrza, dywanu i gobelinu. Zakres programowy obejmuje projektowanie i realizację obiektów do wystroju wnętrz o zróżnicowanym charakterze i funkcji dywanu, wszelkich innych miękkich pokryć podłogowych, gobelinu, działań artystycznych z zakresu sztuki włókna.

Proces kształcenia w Pracowni Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu oparty jest o system zadań, wykładów, prezentacji, korekt oraz indywidualnej pracy studentów. W trakcie studiów poznają oni techniki rękodzielnicze i mogą korzystać z warsztatów.

Nowością programową są zagadnienia związane z elementami wystroju, dekoracji wnętrza(salon, sypialnia, biuro, pokój dziecięcy, młodzieżowy etc.), pozwalające na uzyskanie umiejętności tworzenia wnętrz w określonym stylu, charakterze, kreowanie indywidualnego klimatu.

Służą temu zadania projektowo-realizacyjne obiektów artystycznych na podłogę, lamp, abażurów, dekoracji stołu, okna, małych form meblarskich, poduszek, pledów etc. Ciekawie skonstruowane zadania o odpowiednio rosnącym stopniu trudności pozwalają studentom poznać elitarną dziedzinę projektowania i technologie wytwarzania dywanów, wykładzin i chodników przemysłowych, dywanów z surowców alternatywnych.

Równolegle zagadnienia związane z projektowaniem i realizacją gobelinu i działań w obrębie sztuki włókna, dają możliwość przygotowania studentów do samodzielnej pracy artystycznej, do odkrywania możliwości zawartych w różnych materiałach, do odpowiedniej transpozycji projektu na język tworzywa, inspirują do podejmowania odważnych decyzji plastycznych i wykonawczych. Efektem kształcenia w Pracowni Obiektu do Wnętrza Dywanu i Gobelinu jest absolwent, z jednej strony - współczesny projektant posiadający umiejętność dostosowywania idei artystycznej do oczekiwań odbiorców o zróżnicowanych potrzebach estetycznych, adaptujący projekty do najnowszej technologii, człowiek kreatywny afirmujący dynamiczną rzeczywistość w różnych dyscyplinach projektowania z akcentem na dekorację wnętrza o zindywidualizowanym charakterze. Z drugiej strony wrażliwy, świadomy swojej osobowości artysta zdolny do sformułowania własnej koncepcji artystycznej, zdeterminowany do żmudnej pracy warsztatowej, twórca działań unikatowych w ramach określonych przez klasyczne i autorskie techniki wykonawcze.

Bazą kształcenia jest świadomość i wrażliwość artystyczna rozwijana we wszystkich objętych programem studiów dziedzinach plastyki, ale także umiejętność poruszania się w świecie zapisu cyfrowego..

Wymagamy by student był zorientowany w aktualnych tendencjach w sztuce, we wzornictwie, architekturze wnętrz, modzie. Pracownia Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu ściśle współpracuje z producentami dywanów w kraju. Studenci mają możliwość zapoznania się z procesem produkcji dywanów i wykładzin, różnorodnością surowców i jakości produktów, korzystania z profesjonalnego oprogramowania Texcelle, odbywają praktyki i staże, biorą udział w warsztatach.

Na dorobek dydaktyczny Pracowni Dywanu i Gobelinu składają się liczne nagrody i wyróżnienia uzyskane przez studentów na różnych konkursach, udział w prestiżowych wystawach w kraju i za granicą.