Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz

studia stacjonarne II stopnia

Nr Sali: 125

Charakterystyka:

Podczas 2 lat studiów w Pracowni Stylizacji Wnętrza każda studentka czy student ma możliwość poznania tajników wiedzy o projektowaniu wystroju wnętrza z wykorzystaniem gotowych elementów do wizualizacji oraz z zastosowaniem realizacji autorskich. Służą temu zajęcia z propedeutyki architektury wnętrz. Może także poszerzać swoje umiejętności w ramach działań interdyscyplinarnych, unikatowych wykorzystujących klasyczne i autorskie techniki tkackie, ale także te odwołujące się do nowych technologii druku, druku 3D, ploterów tnących etc.

W programie Pracowni Stylizacji Wnętrza można odnaleźć wszelkie aspekty związane z wystrojem czy aranżacją wnętrza, niezależnie od jego funkcji. Zadania pozwalają na stopniowe poznawanie tajników poszczególnych składowych wnętrza jak: podłoga (deski, parkiet, ceramika, dywan, wykładzina, chodnik, dywaniki wejściowe i łazienkowe), okno( firany, zasłony, rolety), ściana(tapeta, struktury dekoracyjne, kolory farb, kamień, cegła, beton etc.), stół (obrus, bieżnik, serwety, podkładki, etc.), oświetlenie( lampy stojące, wiszące, kinkiety, etc.), łóżko( pościel, narzuty, pledy, etc.), meble (siedziska, pufy, taborety, ławki, materace, tapicerka, etc.), łazienka ( ceramika, kamień naturalny, szkło, beton etc.), dodatki dekoracyjne(poduchy, parawany, miękkie osłony na donice, pojemniki wielofunkcyjne, kosze tekstylne, etc.), unikat ( gobelin, kilim, tkanina eksperymentalna, naścienna i przestrzenna, etc.).

Zadania służą rozwijaniu umiejętności projektowych umożliwiających realizację własnych pomysłów, poprzez przygotowanie planszy z inspiracjami, wyboru pojedynczego wnętrza (salon, sypialnia, łazienka, pokój dziecka, nastolatka, etc.) czy docelowo pełnego obiektu (mieszkania, domu, biura, sali szkolnej etc.) analizę przeznaczenia pomieszczenia, wyboru stylu historycznego lub współczesnego i kolorystyki. Po opracowaniu ramowych założeń (np. naszego klienta) następuje etap nadawania wnętrzu charakteru i indywidualizmu, ducha własnej kreacji z wykorzystaniem technik rękodzielniczych, eksperymentalnych, materiałów z obszaru sztuki włókna, technologii przemysłowych i wszelkich innowacji.

W pracowni Stylizacji Wnętrza dominuje relacja mistrz – uczeń, odbywa się dialog problemowy, czasem korekta zbiorowa i przegląd prac. Problematyka wystroju wnętrz przybliżana jest w formie wykładów, prezentacji multimedialnych, analizy trendów, wizyt studyjnych, spotkań z przedstawicielami branż związanych z wnętrzem.

Co ważne, program Pracowni jest elastyczny, modyfikowany stosownie do oczekiwań studenta, gwarantujący dostęp do technologii realizacyjnych, warsztatów rękodzielniczych, materiałów źródłowych.