Instytut Fotografii i Multimediów

2

Sekretariat Instytutu Fotografii i Multimediów

pokój 30
ul. Franciszkańska 76/78

mgr Joanna Dryńska

42 254 75 71

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • 01.jpg
  Filename: 01.jpg
  Size: 105.03 KB
 • 02.jpg
  Filename: 02.jpg
  Size: 81.28 KB
 • 03.jpg
  Filename: 03.jpg
  Size: 29.85 KB
 • 04.jpg
  Filename: 04.jpg
  Size: 73.05 KB
 • 05.jpg
  Filename: 05.jpg
  Size: 152.69 KB
 • 06.jpg
  Filename: 06.jpg
  Size: 148.58 KB
 • 07.jpg
  Filename: 07.jpg
  Size: 41.59 KB
 • 08.jpg
  Filename: 08.jpg
  Size: 21.69 KB
 • 09.jpg
  Filename: 09.jpg
  Size: 36.12 KB
 • 10.jpg
  Filename: 10.jpg
  Size: 77.14 KB
 • 11.jpg
  Filename: 11.jpg
  Size: 140.61 KB
 • linkyt.txt
  Filename: linkyt.txt
  Size: 0.03 KB

Asystent:

mgr Franciszek Ammer

Typ studiów:

stacjonarne I stopnia
stacjonarne II stopnia

Nr sali:

253 (budynek główny)
studio fotograficzne (CPM)

Charakterystyka:

W ramach kształcenia w Pracowni Dokumentu Fotograficznego prowadzone są zajęcia dla różnych grup studentów z różnych wydziałów Akademii, dla każdej z tych grup w sposób dostosowany do ich potrzeb. Nazwa „dokument fotograficzny" jest to pewien drogowskaz dla studentów specjalności fotografia, którą można wybrać na Wydziale Sztuk Wizualnych.
Program Pracowni Fotografii oparty jest na progresji trudności zadawanych studentom do wykonania zadań, aż do umiejętności samodzielnego definiowania własnych tematów. Staramy się przede wszystkim, by studenci, którzy chcą rozwijać swoją praktykę w ramach medium fotografii, mieli możliwość zobaczenia wielu dróg, którymi można podążać posługując się fotografią i określenia jaki obszar działań ich interesuje. Oprócz korzystania z fotografii na polu sztuki studenci uczą się stosować fotografię do celów projektowych. Jest to szczególnie ważne dla studentów Wydziału Tkaniny i Ubioru, gdzie adepci zdobywają umiejętności techniczne związane bezpośrednio z ich głównymi specjalizacjami, takimi jak ubiór, biżuteria czy tkanina. Jest to możliwe dzięki profesjonalnie wyposażonemu studiu fotograficznemu zlokalizowanemu w Centrum Promocji Mody, które mamy do dyspozycji.
Pracownia zaprasza studentów, którzy chcą wybrać fotografię jako przedmiot dyplomujący. Szczególnie studentów, którzy cenią dokumentalny potencjał fotografii i są zainteresowani realizacją długoterminowych projektów fotograficznych.
W Pracowni Dokumentu Fotograficznego przede wszystkim interesuje nas najważniejsza właściwość fotografii, która odpowiada za jej fenomen, za to, że dzięki niej wierzymy w Historię. Fotografia jako lustro świata, szczególna, choć niepozbawioną ograniczeń i wad umiejętność rejestrowania wizualnej rzeczywistości. Nie skupiamy się na samym medium, nie koncentrujemy na możliwościach manipulacji poprzez fotografię, wręcz odwrotnie, dążymy do możliwie najbardziej obiektywnego przekazu. Fotografię traktujemy tradycyjnie, lecz nie w sposób przestarzały. W zestawie fotografia - rzeczywistość ta druga jest ważniejszą zmienną. Podlegając nieustannej transformacji wizualna rzeczywistość powoduje, że fotografia, w której umiejętnie wykorzystuje się jej potencjał dokumentalny, w momencie wykonania zawsze jest nowoczesna (współczesna). Praca w zakresie dokumentu fotograficznego, gdzie rezygnujemy z ekspresji na rzecz dystansu i obiektywizacji, jest po prostu ważna i potrzebna.

do góry