Instytut Fotografii i Multimediów

0

Sekretariat Instytutu Fotografii i Multimediów

pokój 30
ul. Franciszkańska 76/78

mgr Joanna Dryńska

42 254 75 71

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prowadząca:

Dr Dagmara Bugaj

Przedmioty:

Klasyczne Techniki rejestracji Obrazu

Fotografia Wydawnicza

Techniki Wystawiennicze

Typ studiów:

studia I stopnia

Nr sali:  

102/ Wojska Polskiego 121

Charakterystyka:

Pracownia Projektowania i Materializacji Fotografii to przestrzeń, w której traktujemy fotografię jako pole przenikania się sztuk pięknych, designu, technologii i estetyki. Jest miejscem artystycznych eksperymentów w obszarze form obrazowania związanych z materialnością. 
                  W pracowni łączymy obraz fotograficzny z innymi formami twórczości wizualnej, sytuowanymi na pograniczu szeroko rozumianej materializacji i prezentacji dzieła artystycznego. 
Pracownia specjalizuje się w wytwarzaniu i przekazywaniu wiedzy w ramach przedmiotów uwzględnionych w siatce godzin Instytutu Fotografii i Multimediów, takich jak: techniki wystawiennicze, fotografia wydawnicza, podstawy projektowania graficznego.
                  Naszą podstawową aktywność stanowi twórcza i badawcza refleksja nad planowaniem oraz produkcją wystawy, a także zapoznanie z różnorodnymi technikami wystawienniczymi i metodami materializacji dzieła. W pracowni powstają obiekty artystyczne, instalacje, performanse i przestrzenie wirtualne, których wspólny rdzeń stanowi kontekst miejsca, czasu i relacji przestrzennych pomiędzy dziełem a otoczeniem, w ramach którego zafunkcjonowało. 
                  Głównym celem pracowni jest wprowadzenie studentów w problematykę komunikacji obrazowej zmieniającej materię w medium. Fotografia traktowana jest jako baza do prezentowania różnych postaw twórczych oraz sposobów obrazowania rzeczywistości. Skupiamy się wokół działań związanych z organizacją, kuratorstwem, produkcją oraz projektowaniem wystaw artystycznych, zarówno w przestrzeni galerii sztuki, jak i przestrzeni publicznej oraz rzeczywistości wirtualnej. Przez termin „wystawa” rozumiemy różnorodne formy publicznej prezentacji sztuki: od tradycyjnej ekspozycji i towarzyszącym jej katalogu po niezależne publikacje, obiekty, strony internetowe, działania w mediach społecznościowych i rozszerzoną rzeczywistość (augmented reality). Sztuka w tym przypadku rozumiana jest jako wszelkie przejawy aktywności twórczej zachodzące w przestrzeni społecznej i kulturowej.

do góry