Inne wystawy

2
 • miniatura
  Filename: mini.jpg
  Size: 69.74 KB
 • 0.jpg
  Filename: 0.jpg
  Size: 223.05 KB
 • 1.jpg
  Filename: 1.jpg
  Size: 217.04 KB
 • 2.jpg
  Filename: 2.jpg
  Size: 338.29 KB
 • 3.jpg
  Filename: 3.jpg
  Size: 519.46 KB
 • 4.jpg
  Filename: 4.jpg
  Size: 140.77 KB

Spektakularność jest nieodłączną właściwością współczesnej kultury. Proces fetyszyzacji rekordów, statystyk, a zarazem dążenie do transgresji w każdej dziedzinie stało się w gospodarce późnego kapitalizmu głównym wykładnikiem postępu.

Dotyczy to również sztuki, coraz mocniej przypominającej widowisko sportowe, w którym zwycięzca bierze wszystko. Czy zatem, analizując jedną z „najważniejszych religii zsekularyzowanego Zachodu”, uda nam się dotrzeć do fundamentalnych zasad rządzących dzisiejszym światem? Czy piłka nożna może okazać się trafnym zwierciadłem współczesnej kultury?

Silne stereotypy płciowe, nieustanna rywalizacja czy kult jednostek to przecież nie tylko boiskowa rzeczywistość. Opresyjność tych schematów myślenia towarzyszy nam każdego dnia na wszelkich możliwych płaszczyznach, również tych polityczno-ekonomicznych. 

Proponowaną na wystawie „What’s the Point” Mateusza Pecyny strategią oporu wobec tej sytuacji jest humor. Choć nie rozwiążemy w ten sposób globalnych problemów, możemy choć na chwilę przejąć kontrolę nad biegiem wydarzeń. Ponieważ czasem najlepsze, co możemy zrobić, to „przyśmiać” sobie przytłaczającą nas rzeczywistość.

Wystawa jest częścią tegorocznego Fotofestiwalu. 

Kurator wystawy: dr hab. Łukasz Ogórek, prof. uczelni
Autor identyfikacji graficznej wystawy: Mateusz Pecyna

What’s the Point. Mateusz Pecyna
Pracownia Portretu
Księży Młyn 7 

Wernisaż wystawy: 4.06.2024 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 4-30.06.2024 r.

Wystawa czynna w każdy weekend (sobota-niedziela), w godz. 14.00-18.00. 

do góry