Inne wystawy

Filename: mini.jpg
  • plakat
    Filename: plakat_1000.jpg

W piątek, 12 kwietnia 2024 r. o godz. 18.30 w Galerii Wozownia 1/5 należącej do Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się inauguracja przedsięwzięcia artystyczno-naukowego, którego celem jest przybliżenie tematyki genetyki, biobankowania i badań populacyjnych.

Projekt z obszaru art&science realizują wspólnie młodzi twórcy z Instytutu Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz badacze z Pracowni Biobank, Katedry Biologii Nowotworów i Epigenetyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Podsumowaniem projektu będzie interdyscyplinarna wystawa prac studentów pt. „To jest GENialne”. Inspirując się własnymi projektami, studenci zaingerują w przestrzeń galerii, realizując wielkoformatowe obiekty i druki do interaktywnej konfrontacji dla uczestników wystawy.

Wystawa obejmie całą przestrzeń Wozowni 1/5, poczynając od parteru, poprzez korytarz i piętro galerii. Na czas jej trwania miejsce to przerodzi się w eksperymentatorium, gdzie odwiedzający będą mogli zapoznać się bezpośrednio z teorią i działaniem związanym z biobankowaniem – tłumaczy dr Izabela Jurczyk z łódzkiej ASP, kuratorka wystawy.

Wydarzenie będzie zrealizowane w otwartej formule zachęcającej odbiorców (dzieci) do interakcji z dziełami poprzez kolorowanie, rysowanie, naklejanie, wypełnianie i rozwiązywanie przygotowanych zadań z eksponatów. W przestrzeni wystawowej organizowane zostaną kontekstowe zajęcia warsztatowe poruszające tematy genetyki lub sztuki.

Wystawa jest efektem współpracy, która rozpoczęła się wiosną 2023 roku, kiedy to studenci I roku grafiki pod opieką nauczycieli akademickich: dr Izabeli Jurczyk i mgra Sebastiana Komicza odwiedzili uniwersytecką Pracownię Biobank, gdzie zapoznali się z infrastrukturą laboratoryjną, biobankową i obliczeniową. Uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanej serii wykładów, które przygotowali doświadczeni naukowcy z Biobanku. Pod okiem biegłych praktyków własnoręcznie wyizolowali DNA. Wszystko to miało na celu prezentację codziennej pracy Biobanku, laboratorium oraz zespołu bioinformatycznego. Naukowcy przybliżyli tematykę badań prowadzonych w oparciu o materiał biologiczny lub dane genetyczne, a w konsekwencji pokazali, jakie pozytywne skutki dla społeczeństwa mogą przynieść uzyskane w ten sposób wnioski z analiz. Nie brakowało też atrakcyjniejszej strony nauki i prezentacji jej z nieznanej na co dzień perspektywy. Spotkania były pierwszym etapem przygotowań do wydania książki edukacyjnej na temat genetyki.

Spotkania miały być inspiracją dla studentów w tworzeniu łamigłówek, zadań i wyzwań dla dzieci. Wszystko po to, aby w przyjaznej formule uczyć przez zabawę, czyli poprzez tzw. edutainment. W trakcie kolejnych spotkań i konsultacji merytorycznych stworzona została ostateczna formuła wydawnictwa – wyjaśnia mgr inż. Błażej Marciniak z Biobanku.

Współpraca zaowocowała m.in. wykreowaniem dwojga bohaterów – Genia i Helisi, którzy prowadzą młodych odbiorców projektu przez świat genetyki i mogą stać się inspiracją dla dzieci do dalszego poszukiwania wiedzy, a przy okazji zapewnią świetną zabawę i pozwolą spędzić czas na edukacyjnych dociekaniach. Książka w nieoczywisty sposób wykorzystuje przestrzeń – można w niej odnaleźć rozkładane kolaże, angażujące zadania i barwnie ilustrowane perypetie wspomnianych bohaterów.

Koordynator projektu ze strony Pracowni Biobank UŁ: Błażej Marciniak
Koordynator projektu ze strony ASP w Łodzi: Sebastian Komicz
Kurator wystawy: dr Izabela Jurczyk

Plakat do wystawy: Dział Komunikacji UŁ, na podstawie grafiki projektu Barbary Kaszewskiej
Dokumentacja fotograficzna projektu i wystawy: Sebastian Komicz

Uczestnicy wystawy:

• Ola Geppert – autorka projektu ilustracji promujących działania Biobanku,
  • Michalina Głusek – opracowanie wizualne identyfikacji graficznej do wystawy, współpraca przy składzie elementów wystawy,
  • Natalia Góralczyk – autorka ilustracji oraz wielkoformatowej grafiki o działaniu laboratorium prezentowanego na wystawie,
  • Dominik Grzelak – autor okładki publikacji oraz materiałów promujących wystawę,
  • Marta Juchnik – autorka ilustracji i interaktywnego labiryntu prezentowanego na wystawie,
  • Barbara Kaszewska – autorka projektu ilustracji dwóch przewodnich postaci Helisi i Genia wraz z głównymi elementami nawigującymi po publikacji i wystawie,
  • Zuzanna Michalik – autorka ilustracji komórki roślinnej i zwierzęcej,
  • Patrycja Naze – autorka ilustracji „stwórz swoje DNA”,
  • Zofia Pohl – autorka ilustracji oraz łamigłówek i wielkoformatowej grafiki KOMPLEMENTARNOŚĆ, prezentowanej na wystawie,
  • Wojciech Popławski – autor komiksowej historii z czarnym kotem i recepturą na izolację DNA,
  • Kamil Oktawiusz – promocja wystawy w social media IPG, ASP ŁÓDŹ,
  • Antonii Pucek – promocja wystawy w social media IPG, ASP ŁÓDŹ,
  • Martyna Sokołowska – autorka ilustracji związanej z pracą laboranta,
  • Ala Stepnowska – autorka ilustracji oraz wielkoformatowej przestrzennej grafiki „Ubierz Laborantkę” prezentowanej na wystawie,
  • Olgierd Sumeradzki – autor krzyżówki,
  • Volha Vaitovich – autorka ilustracji „Mężczyzna czy kobieta? –  Jak chromosomy determinują płeć” oraz przestrzennego obiektu łańcucha DNA, prezentowanego na wystawie,
  • Anna Ulatowska – autorka ilustracji i wielkoformatowej grafiki „GENIO wie i Ci powie”, prezentowanej na wystawie,
  • Anastasiya Zelenskaya – autorka grafiki / muralu „z jakich genów jesteś zbudowany”, prezentowanego na wystawie w formie wielkoformatowych puzzli,
  • Hanna Żydonik – autorka koncepcji layoutu środka publikacji, współpraca przy składzie książki.

To jest GENialne
Galeria Wozownia 1/5
ul. Franciszkańska 1/5, Łódź

Wernisaż wystawy: 12.04.2024 r. (piątek), godz. 18.30
Czas trwania wystawy: 12.04.-1.06.2024 r.