Inne wystawy

2
 • miniatura
  Filename: miniatura.png
  Size: 255.16 KB
 • 1.jpg
  Filename: 1.jpg
  Size: 330.42 KB
 • 2.jpg
  Filename: 2.jpg
  Size: 356.84 KB
 • 3.jpg
  Filename: 3.jpg
  Size: 231.38 KB
 • 4.jpg
  Filename: 4.jpg
  Size: 382.71 KB
 • 5.jpg
  Filename: 5.jpg
  Size: 382.74 KB

Profesor dr hab. Wojciech Leder jest jednym z polskich artystów prezentujących swoje prace podczas jubileuszowego 10 Mediations Biennale w w Artİstanbul Feshane w Istambule, które odbywa się pod auspicjami IBB Culture oraz IAM w Warszawie. Projekt jest już trzecią edycją, po Nakanojo Biennale, festiwalu Open City w Lublinie, globalnego programu dialogu i badań pt. SHAPES OF BEAUTY 2023/25.

Tytuł BiennaIe I AM ANOTHER YOU, YOU ARE ANOTHER ME jest cytatem Mawlany Jalal-ud-din Rumi, a także powitaniem Majów i oznacza: Jestem tobą, ty jesteś mną. Te słowa – jak pisze kurator wystawy T. Wendland - mówią o naszej jedności jako ludzi, naszej jedności z Ziemią, z naturą. O tym, że potrzebujemy teraz siebie nawzajem bardziej niż kiedykolwiek. 17 kuratorów z Azji, Europy ale także innych kontynentów, zaprosiło do wystawy - w przestrzeni 190-letniej historycznej budowli Artİstanbul Feshane w sercu miasta - ponad 140 artystów.

Prof. dr hab. Wojciech Leder w Istambule pokazuje 2 obrazy z cyklu "Kuszenie św. Antoniego" o których mówi "Obrazy są współczesną interpretacją historii wystawionego na próbę św. Antoniego. Obraz sam jest pokusą. Ma kształt ekranu, namalowany jest przy użyciu pigmentów stosowanych do produkcji szminki do malowania ust. Lakier, jakiego używam, pochodzi z warsztatu lakierników samochodowych. Obrazy są abstrakcyjne, są rodzajem ułudy, atrakcyjnego oszustwa..."

Więcej informacji: mediations.pl

prof. dr hab. Wojciech Leder - absolwent Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom obronił pod kierunkiem profesora Stanisława Fijałkowskiego, studiował także filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2005 roku kieruje Pracownią Malarstwa, od 2007 roku jest profesorem ASP w Łodzi, a od 2016 roku profesorem zwyczajnym. Jest laureatem Grand Prix Bielskiej Jesieni w 1997 roku. Indywidualne wystawy m.in. w Galerii R w Poznaniu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Atlasie Sztuki w Łodzi, Galerii Bon a Tirer w Nowym Jorku, Galerii Art New Media w Warszawie. Wybrane wystawy zbiorowe: Łódź Fokus Biennale; Mediation Biennale w Poznaniu; Motiva (Wiedeń); International Biennale of Art (Fukushima); Poles/Kutuplar (Galeria Empires, Istambuł). Był kuratorem m.in. wystawy „Dekonstrukcja Utopii” w BWA w Łodzi, wystawy „Biografie rzeczy” w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Ostatnio wystawiał wraz z Dominikiem Lejmanem w Galerii Imaginarium w Łodzi.

Czas trwania wystawy: 31.10 - 11.12.2023 r.

Miejsce wystawy:
Artİstanbul Feshane 
Istambuł Turcja

do góry