Inne wystawy

Filename: miniaturka.jpg
  • plakat
    Filename: plakat_mały.jpg

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej projekt artystyczny Grupy POWIDOKI „W poszukiwaniu formy”. Wystawa prezentowana będzie w pałacu letnim Otto von Bismarcka w Trzebiatowie (ul. Wojska Polskiego 67). W Galerii Feiningera swoje prace zaprezentują Andrzej Bator, Maksymilian Maks Kreutz-Majewski, dr Jacek Galewski oraz dr hab. Robert Jundo.

Otwarcie wystawy odbędzie się 6 lipca 2022 r. (czwartek) o godzinie 17.00.
Wystawa potrwa do 31 lipca 2022 r.

Twórczość plastyczna i teorie sztuki Władysława Strzemińskiego (1893-1952), choć od ich powstania minął już prawie wiek, wciąż zapładniają wyobraźnię współczesnych artystów, będąc dla nich inspiracją, drogowskazem, punktem odniesienia do własnych twórczych poszukiwań i eksperymentów. To właśnie bezustanne badanie formy – teoretycznie i warsztatowo – zaowocowało wywiedzionymi z kubizmu i neoplastycyzmu kompozycjami architektonicznymi, syntetyzmem, a następnie unizmem w malarstwie, obliczeniami rytmu czasoprzestrzennego, powrotem do studium natury, obrazami solarystycznymi, zwanymi powidokami i w końcu „Teorią widzenia" – oryginalnym i nowoczesnym spojrzeniem na historię sztuki, zwłaszcza malarstwa. Warto podkreślić, że większość z tych fundamentalnych dla rozwoju sztuki współczesnej koncepcji i prac powstało w Łodzi i jej okolicach: Brzezinach i Koluszkach, gdzie Władysław Strzemiński wraz z żoną, rzeźbiarką Katarzyną Kobro mieszkał i pracował od 1926 roku do śmierci. Nie bez znaczenia była jego aktywność zawodowa w tych miejscach: był nauczycielem w Gimnazjum Humanistycznym w Brzezinach (1926), Żeńskiej Szkole Średniej Handlowo-Przemysłowej w Koluszkach (1927-1928) i w końcu wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1945-1950) – dziś Akademii Sztuk Pięknych jego imienia. Na charakterze tej uczelni odcisnął piętno szczególne, choć pracował tam zaledwie pięć lat, nauczając kompozycji i zasady formy, liternictwa oraz historii sztuki. Jego charyzmatyczna i bezkompromisowa postawa w dążeniu do obiektywnej prawdy o obrazie, rozumianym jako wynalazek formy doskonalonej w bezustannym twórczym procesie, znalazła licznych kontynuatorów, także wiele lat po śmierci Mistrza. Sylwetki czterech z nich przybliża projekt artystyczny „Śladami Strzemińskiego" – cykl wystaw zbiorowych pokazywanych w Brzezinach, Koluszkach i Łodzi.

Autorów prezentowanych prac: Andrzeja Batora, Maksymiliana Maksa Kreutz-Majewskiego, Jacka Galewskiego i Roberta Jundo wiele łączy, ale wiele też różni. Wszyscy są łodzianami, absolwentami Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, należą do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego (do którego należał także i który współtworzył na gruncie łódzkim Władysław Strzemiński), przyjaźnią się i wspierają w twórczych działaniach, czego wyrazem było powstanie nieformalnej grupy „POWIDOKI" w 2017 roku. Od tego czasu datują się ich wspólne ekspozycje – czasami w duecie, np. Andrzej Bator–Max Majewski, czasami w kwartecie, a ich efektem ma być twórczy i intelektualny ferment wynikający ze zderzenia różnych stylistyk, tematów, formatów, materiałów i przede wszystkim – OSOBOWOŚCI.

Monika Nowakowska