Inne wystawy

Czerwone tło podłużnego prostokąta, a w jego centrum kwadratowa ikona ze świetlistym wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem.  Anna Kopeć Gibas „ Szukając światła”- wystawa w Galerii Zielona 13 w Łodzi.
0
  • miniatura
    Filename: miniatura_ikona.jpg
    Size: 23.38 KB

Miło nam zaprosić na wystawę prac naszej absolwentki, Anny Kopeć-Gibas, w Galerii Zielona 13 w Łodzi.

"Ikona niesie dla mnie wartości uniwersalne, a bogactwo jej treści jest również tematem moich prac graficznych oraz wpływa na moje pejzaże. Bardzo dobrze pamiętam dzień, kiedy malarstwo ikonowe, które ukazuje inną, przebóstwioną rzeczywistość, przemówiło do mnie i bardzo mnie poruszyło. Poznanie i zachwycenie się pięknem ikon zmieniło kierunek mojej twórczości. Jeszcze w trakcie robienia dyplomu na ASP w Łodzi z malarstwa i grafiki warsztatowej zapisałam się na warsztaty ikon. I tak, od kilkunastu lat, w mojej twórczości artystycznej, poza malarstwem i grafiką, zajmuję się również ikoną malowaną w technice i warsztacie tradycyjnym. Podobnie jak dla Jerzego Nowosielskiego, twórczość nie jest dla mnie tylko kopiowaniem, jest próbą zbliżenia się do rzeczywistości niewidzialnej, ale odczuwalnej, która rozświetla czy też "uświęca" to co widzimy. "

Anna Kopeć-Gibas jest laureatką wielu prestiżowych konkursów graficznych, w tym kilkunastokrotnie konkursu na najlepszą warszawską grafikę miesiąca organizowanego przez Mazowiecki Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków oraz trzykrotnie Konkursu im. Władysława Strzemińskiego dla studentów ASP w Łodzi. W 2008 roku zdobyła II nagrodę na olsztyńskim Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, była również uczestnikiem wystaw pokonkursowych Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz Triennale Grafiki Polskiej w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Grafiki artystki nagrodzone w konkursie zorganizowanym przez Wydawnictwo św. Wojciecha ilustrują artystyczne wydanie Biblii. Anna Kopeć-Gibas była również stypendystką Ministra Kultury RP. Ikony artystki zdobią wnętrze Kościoła Zbawiciel w Gdańsku oraz kapliczkę w Komańczy. W 2019 roku artystka została laureatką konkursu ikon w Supraślu, otrzymując III nagrodę za ikonę św. Jerzego.

Wystawa czynna do 9 stycznia 2022 r.

do góry