Galeria OdNowa

2

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy pt. „Alicja Habisiak-Matczak. Obiekty”, który odbędzie się w czwartek, 4 lipca 2024 r. o godzinie 13.00 w Galerii OdNowa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace o charakterze hybrydowym – łączące rysunek, grafikę i rzeźbę. Będzie to część cyklu noszącego nazwę „Rzeźby rysowane” z lat 2019-2024 oraz obiekty graficzne z lat 2022-2024. Część obiektów prezentowana będzie premierowo. 

Tematem wiodącym prac jest architektura zabytkowych i nowoczesnych miast, ujęta w autorskich perspektywach. Autorka zaprasza widza do wykreowanych surrealistycznych przestrzeni budowanych światłem i rytmami elementów architektonicznych. „Rzeźby rysowane” są inspirowane konkretnymi miejscami – m.in. architekturą uniwersytetu i akademików Urbino, zaprojektowaną przez włoskiego architekta Giancarlo De Carliego. Ostatnie realizacje z wykorzystaniem rytu laserowego w pleksi powstały jako pokłosie pobytu badawczego autorki na University of Alberta w Edmonton i odnoszą się do architektury tego miasta.

Jak pisze autorka, „powstałe prace nie mają charakteru wtórnych makiet istniejących budynków, lecz są ich artystycznym rozwinięciem, autonomiczną artystyczną wypowiedzią na ich temat. Celem nie jest wierne naśladowanie rzeczywistych obiektów, lecz ich twórcze przekształcanie, z nadzieją na stworzenie oryginalnych, zaskakujących utworów.

Alicja Habisiak-Matczak prowadzi Pracownię Technik Wklęsłodrukowych w Instytucie Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wystawie towarzyszy folder z tekstem prof. Lesława Miśkiewicza pt. „Przestrzeń obrazu − obrazy w przestrzeni. Kompozycje Alicji Habisiak-Matczak”.

Kurator wystawy: prof. Lesław Miśkiewicz
Autor identyfikacji graficznej wystawy i folderu: dr Tomasz Matczak

Alicja Habisiak-Matczak. Obiekty
Galeria OdNowa
Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121
II piętro, pawilon E, sala 261

Wernisaż wystawy: 4.07.2024 r., godz. 13.00
Czas trwania wystawy: 4-31.07.2024 r.

do góry