Galeria Aula

1
 • miniatura
  Filename: miniaturkas.jpg
  Size: 40.22 KB
 • plakat
  Filename: plakat 1000.jpg
  Size: 170.81 KB

W Galerii Aula Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi od 15 listopada 2022 r. prezentowana będzie wystawa „Witraż w sacrum. Wnętrza malowane światłem” przedstawiająca realizacje prof. Joanny Walendzik-Stefańskiej, pedagog warszawskich uczelni artystycznych – Akademii Sztuk Pięknych i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Artystka zaprezentuje realizacje z lat 1991-2022 – pojedyncze prace i cykle złożone z wielu witraży. Dodatkowo pokazane zostaną fotografie z pracowni prezentujące proces twórczy od etapu projektu do realizacji.

Przed wernisażem, który rozpocznie się 15 listopada 2022 r. o godz. 12.30, odbędzie się wykład artystki „Witraż w kulturze europejskiej, historia i teraźniejszość”, na który zapraszamy o godz. 11.00 do auli Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wystawie towarzyszyć będzie również prezentacja katalogu retrospektywnego „Joanna Walendzik-Stefańska. Witraże”. Publikację można nabyć w księgarni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kurator wystawy: dr hab. Łukasz Nawrot

Autor identyfikacji wizualnej wystawy: Karolina Winczewska

Joanna Walendzik-Stefańska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, architekt, doktor habilitowany sztuki, profesor warszawskich uczelni artystycznych – Akademii Sztuk Pięknych i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Projektantka architektury i wnętrz, działająca naukowo jako promotor i recenzent prac doktorskich, habilitacyjnych, autor publikacji. 

W twórczości artystki ważny nurt stanowią architektura i sztuka sakralna. Joanna Walendzik-Stefańska wzbogaca swoje projekty obiektów sakralnych oraz ich wnętrz o elementy rzeźbiarskie, meble i witraże. Tworzy dla potrzeb obiektów sakralnych oraz miejsc użyteczności publicznej, jak lotniska, szkoły, szpitale, w których strukturze znajdują się przestrzenie sacrum. Projektowanie łączy z twórczością malarską i rysunkową. Jej rysunki, pastele i obrazy olejne znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.

Ostatnio zrealizowane wystawy indywidualne:

 • „Pastele” (kwiecień 2022, Galeria „Łazienkowska”, Warszawa),
 • „Joanna Walendzik-Stefańska – Pastele” (styczeń 2020, Galeria im. B. Biegasa, PCKiS w Ciechanowie),
 • „Pastels – architecture, landscapes sketches and stained glass design” (grudzień 2019, Gallery of New Campus College of Fine Arts Karnataka Chirtakala Parishad, bahgalore India),
 • „Miasto” (styczeń 2018, Galeria Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego).

Joanna Walendzik-Stefańska | Witraż w sacrum. Wnętrza malowane światłem
Galeria Aula Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121
Wernisaż: 15.11.2022 r., godz. 12.30
Wystawa czynna w dniach: 10-27.11.2022 r.

do góry