Monografie

1
 • miniatura
  Filename: Wimmer-okładka1-1.jpg
  Size: 42.07 KB
 • plakat
  Filename: wimmer.jpg
  Size: 270.44 KB

Autor: red. Aleksandra Sumorok, Tomasz Załuski

Wydawnictwo: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Oprawa: miękka

Liczba stron: 546

ISBN: 978-83-66037-99-1

Cena: 50 zł brutto (+ koszty przesyłki)

W celu zamówienia publikacji prosimy o kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opis produktu:

Marian Bernard Wimmer (1897–1970) – architekt, artysta, pedagog, organizator szkolnictwa artystycznego, teoretyk sztuki i architektury. Był absolwentem Politechniki Lwowskiej, w okresie międzywojennym projektował modernistyczne wille i schroniska na Podhalu oraz pracował jako nauczyciel, a później dyrektor Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. W czasie II wojny światowej kierował stworzonym przez siebie Wydziałem Dekoracji Wnętrza w lwowskim Instytucie Sztuk Plastycznych. Po wojnie przeniósł się do Łodzi, gdzie zorganizował od podstaw Wyższą Szkołę Filmową, a także współtworzył strukturę i program nowo powstałej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, z którą związał się na stałe jako wykładowca. W drugiej połowie lat 50. skupił się na działalności teoretycznej.

Jego głównym przedsięwzięciem pisarskim stała się książka Przestrzeń jako tworzywo sztuki (ok. 1958–1968), szeroko zakrojona synteza ewolucjonistyczno-humanistyczna, w której poszczególne dziedziny twórcze – od literatury i dramatu teatralnego przez film, malarstwo i rzeźbę aż po architekturę i urbanistykę – były rozpatrywane w swej specjalnej specyfice. Rozprawa, niepublikowana za życia autora i praktycznie nieznana, ukazuje się tutaj po raz pierwszy. Oprócz niej niniejszy tom zawiera szereg innych tekstów i opracowań koncepcyjnych Wimmera z późnych lat 50., 60. i początku 70. Towarzyszą im analizy współczesnych badaczek i badaczy, którzy rekonstruują bogatą biografię zawodową autora i proponują możliwe tropy interpretacyjne jego refleksji teoretycznej, ukazując jej odniesienia ideowe oraz tło historyczne. Dokonują przy tym rewizji istniejących narracji i wypełniają luki w historii.

Nie mam wątpliwości, że publikacja pism Mariana Wimmera w znaczący sposób przyczyni się do poszerzenia stanu badań nie tylko nad historią Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi, ale przede wszystkim nad dziejami polskiej teorii sztuk wizualnych i architektury.

Fragment recenzji naukowej dr hab. Gabrieli Świtek


Klauzula informacyjna

Na podstawie art.13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – dalej „RODO”, niniejszym informujemy:

 1. Administratorem danych osobowych jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Wojska Polskiego 121, 91-726 Łódź, zwana dalej ASP..
 2. Dane osobowe są przetwarzane przez Administratora w celu zawarcia umowy sprzedaży i dokumentowania rozliczeń finansowo-księgowych związanych ze sprzedażą publikacji
 3. Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Kontakt : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 4. Dane osobowe są przekazywane przez Administratora do podmiotów wspierających Administratora w świadczeniu usług drogą elektroniczną, które dostarczają i serwisują systemy informatyczne Akademii na podstawie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. Dane osobowe mogą być przekazane organom publicznym na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
 5. Dane osobowe będą przetwarzane w formie papierowej i elektronicznej.
 6. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres przewidziany przepisami Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ( T.j. Dz.U.z 2021 poz.217 ze zm)
 7. Każdemu, kogo dane dotyczą, przysługuje prawo do żądania dostępu do danych osobowych dotyczących jego osoby, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania w ramach obowiązujących przepisów.
 8. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu zawarcia umowy sprzedaży.
 9. Każda osoba, której dane dotyczą ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego w zgodności z art. 77 RODO tj. do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie jej danych osobowych narusza przepisy RODO.
do góry