Exhibition in progress | Wystawa w toku

Poland | Polska

Piotr Skowron urodzony w 1984 r. w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 2014 pracuje jako wykładowca na macierzystej uczelni w Pracowni Sitodruku dr hab. Agaty Stępień. W 2019 r. uzyskał stopień doktora. Twórczość w zakresie grafiki i rysunku – specjalizuje się w sitodruku. Nie ogranicza się tylko do tradycyjnych form druku i często eksploruje przestrzeń, tworząc obiekty graficzne. Eksperymenty z przestrzenią są ściśle związane z jego wcześniejszą edukacją – inżynieria. Komponuje prace, wykorzystując podstawowe środki artystycznego wyrazu – linie, płaszczyzny, kontrasty kolorów i faktur.

Piotr Skowron was born in 1984 in Lodz (Poland). He graduated at Graphic Art in Academy od Fine Arts in Lodz, where he also achieve Phd title in 2019. Currently he is working as an lecturer at home university in Agata Stepien’s Silkscreen Studio. His favorite techniques are graphic art, drawing and painting. He specializes in screen printing. However, he isn't confined only to traditional forms of print and often explore space with his graphic objects. Experiments with space are strongly related to his earlier education – engineering. He composing works by using basic elements of artistic expression – lines, plane, contrast of colors and factures.