Instytut Grafiki Artystycznej

jednolite studia magisterskie

Nr sali:  82

Charakterystyka:

Lata sześćdziesiąte pokazały, jak dynamiczny rozwój sztuki amerykańskiej doprowadziła do powstania nowego kierunku, w którym dzieło plastyczne miało być szybko i w dużym nakładzie powielane. W celu realizacji pomysłu, twórcy posługiwali się techniką sitodruku, która spełniała te warunki i przyczyniła się do jej propagowania oraz rozwoju.
Sztuka pop-artu czyli sztuka popularna zapoczątkowała zupełnie inny sposób postrzegania sztuki i sposobu myślenia, który objął niemal cały świat.

Celem Łódzkiej Pracowni Sitodruku jest umiejętne połączenie problematyki artystycznej z nauczaniem metod technicznych, umożliwiających właściwą i celową jej realizację. Program jest realizowany zgodnie z rozwojem świadomości artystycznej każdego studenta. Oznacza to, że prowadzimy indywidualną pracę z każda osobą, stosownie do jej rozwoju i poziomu.

Sitodruk jest techniką o ogromnych możliwościach. Wykorzystuje fotografię, przekształcenia komputerowe i kserokopie oraz działania manualne. Z jednej strony powstają prace bardzo proste, czyste w kolorze formy, drukowane płaskimi barwnymi aplami, interpretacje wielokolorowych fotografii, z drugiej, prace o charakterze malarskim czy dużo ciekawych grafik wykorzystujących samą technikę jako środek wyrazu. Sitodruk może być łączona z innymi technikami, co stwarza wielość wypowiedzi i każdy twórca tworzący w tej technice, może odnaleźć i stworzyć własny styl.

Pracownia łódzkiego sitodruku, stanowi swoisty rodzaj laboratorium, miejsce gdzie student podejmując próbę znalezienia, ukształtowania własnej formy ekspresji, ma możliwość bezpośredniego wpływania na warsztat. Nie uczymy głównie techniki sitodruku, ale koncentrujemy się również na przekazaniu studentom szerokiej wiedzy praktycznej w tym zakresie. Pracownia cały czas eksperymentuje, poszukuje nowych rozwiązań. Wykorzystuje to, że była i jest techniką pozwalającą wykonywać druki na tak zwanych podłożach trudnych: szkle, plastiku, metalu, ceramice itp.

Technika sitodruku daje artyście szerokie i niewiarygodne spektrum zastosowania, a sam proces jest na tyle wielostronny, że pozwala na realizację indywidualnych rozwiązań. Jest to medium, dzięki któremu można przekraczać granice grafiki.