Filename: YTAT2022_www_asp_540x277.png

Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – czwarta edycja konkursu i wystawy dla studentów uczelni artystycznych – to projekt, który zaprezentuje w Łodzi najlepsze realizacje młodych artystów z całego świata tworzących w zakresie sztuki tkaniny. Tegoroczne wydarzenie pozwoli zapoznać się publiczności z pracami skupionymi wokół dwóch kategorii konkursowych: tkaniny projektowej i tkaniny artystycznej.

Na zaproszenie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi odpowiedziało aż 18 uczelni artystycznych z 11 krajów: Szwecji, Estonii, Finlandii, Litwy, Japonii, USA, Czech, Słowacji, Rumuni, Słowenii i Polski. Studenci i absolwenci ostatniego roku tych uczelni zaprezentują podczas konkursowej wystawy najciekawsze realizacje z ostatnich trzech lat.

Znakomite jury, w którym zasiądą:

• Hella Jongerius (holenderska projektantka, absolwentka Design Academy w Eindhoven);
  • Aleksandra Gaca (polska projektantka tkanin artystycznych tworząca w Holandii, laureatka Dutch Design Award);
  • Janis Jefferies (artystka, badaczka, emerytowana profesor Uniwersytetu Londyńskiego);
  • Jessica Hemmings (profesor HDK-Valand na Uniwersytecie w Göteborgu, absolwentka projektowania tekstyliów w Rhode Island School of Design) oraz
  • Dorota Stępniak (kuratorka, badaczka, dziennikarka i wykładowczyni. Pomysłodawczyni i managerka pierwszego w Polsce festiwalu poświęconego designowi – Łódź DesignFestival)

wyłoni laureatów konkursu i przyzna dwie równorzędne Nagrody Rektora ASP w Łodzi (po jednej w każdej kategorii), o wartości 2 000 euro każda.

Laureatów poznamy podczas uroczystego otwarcia wystawy YTAT 2022, które odbędzie się w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (ul. Sienkiewicza 44) już 9 października 2022 r. o godz. 16.00.

Tego samego dnia o godzinie 11.00 w auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, Łódź) odbędzie się Sympozjum naukowe wokół YTAT 2022 poświęcone znaczeniu tkaniny artystycznej w dyskursie sztuki najnowszej, na rynku sztuki oraz w procesie kształtowania nowych pokoleń twórców.

Po raz pierwszy elementem wydarzenia będzie wystawa YTAT MENTORS, prezentująca prace nauczycieli akademickich z zaproszonych do udziału w konkursie uczelni artystycznych. Otwarcie tej towarzyszącej głównym wydarzeniom wystawy zaplanowane jest na 6 października 2022 r. (rozpocznie się tuż po uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023 w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi). Wystawa prezentowana będzie w Galerii Hol w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP (ul. Wojska Polskiego 121, Łódź).

Organizatorem YTAT 2022 jest Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, a współtwórcami wydarzenia - jego partnerzy: Centralne Muzeum Włókiennictwa (główny partner merytoryczny oraz pomysłodawca tegorocznego sympozjum) oraz Miejska Galeria Sztuki w Łodzi.

Autorzy identyfikacji wizualnej: Witek Gretzyngier, Ksawery Karczewski

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 17. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

Wydarzenie YTAT 2022 zostało objęte patronatem honorowym przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Wojewodę Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła „Gazeta Wyborcza”, magazyn „Kalejdoskop” oraz TVP3 Łódź.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerzy

logosy miejska galeria sztuki w lodzi b65cdlogosy centralne muzeum wlokiennictwa2 fc599

Logo 17. Międzynarodowych Triennali Tkaniny w Łodzi

Patronat honorowy