W dniach 21-22 kwietnia 2022 r. zapraszamy do udziału w międzynarodowym sympozjum naukowym „Łódzka grafika – specyfika i kontekst. 50 lat Katedry Grafiki Artystycznej”, którego organizatorem jest Instytut Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Celem wydarzenia jest przedstawienie międzynarodowemu środowisku graficznemu 50-letniego dorobku artystycznego i dydaktycznego Katedry Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, jak również osadzenie tego dorobku w kontekście grafiki współczesnej.

Pedagodzy i studenci związani z Katedrą od początku jej działalności aktywnie wpływali na kształt i przeobrażenia sztuki polskiej. Grafika artystyczna od początku jej istnienia w procesie dydaktycznym była ważnym elementem kształcenia wielu pokoleń artystów. Dzięki tak wybitnym postaciom jak m.in. prof. Stanisław Fijałkowski, prof. Leszek Rózga, prof. Roman Artymowski, prof. Andrzej Marian Bartczak czy prof. Krzysztof Wawrzyniak osiągnęła wyjątkowy prestiż i uznanie w środowisku artystycznym w Polsce i za granicą. Drogą wyznaczoną przez nich podążają obecnie kolejne pokolenia twórców, korzystając z ich intelektualnego i artystycznego dziedzictwa.

Serdecznie zapraszamy Państwa na odbywające się podczas sympozjum wernisaże wystaw oraz wykłady, których program przedstawiamy poniżej.

HARMONOGRAM

21 KWIETNIA 2022

14.00

Wernisaż wystawy „Start 1971”
Powitanie uczestników sympozjum przez Rektora ASP w Łodzi dr. Przemysława Wachowskiego
Galeria Hol (budynek CPM, parter)

14.45

Wernisaż wystawy „Krzysztof Wieczorek”
Galeria OdNowa (budynek główny ASP, s. 261, II piętro)

15.30

Wernisaż wystawy „Graficy Galerii 144 Grafiki”
Galeria Kobro (budynek główny ASP, I piętro)

19.00

Wernisaż wystawy „Grafiki IGI”
Galeria ASP (ul. Piotrkowska 68)

22 KWIETNIA 2022

WYKŁADY

Aula ASP w budynku CPM

Moderator: dr Łukasz Sadowski

11.00

Powitanie uczestników przez Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych ASP w Łodzi dr. Michała Rybińskiego

11.30

prof. Sławomir Ćwiek (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)
„Prezentacja monografii «Katedra Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. 1971-2019»

12.00

prof. Krzysztof Tomalski (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie)
„Krakowsko-łódzkie sentymenty”

12.30

dr Sebastian Dudzik (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
„Między intelektem i emocjami. Abstrakcyjne tropy w grafice łódzkiego środowiska akademickiego”

13.45

prof. Zbyněk Janáček (University of Ostrava)
„Ostrava Kaliska”

14.30

prof. Dimitrije Pecić (University of Arts in Belgrade)
„Przegląd wybranych, współczesnych grafików serbskich”

W czasie sympozjum zapraszamy również do obejrzenia wystawy grafik dr. hab. Piotra Panasiewicza, prezentowanej w Galerii 144 Grafiki ASP w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, III piętro) oraz wystawy litografii dr. hab. Witolda Warzywody, prof. uczelni na wystawie "I love colour. Witold Warzywoda" prezentowanej w Galerii Grafiki Studenckiej "Pomiędzy" (budynek główny ASP, II p., pawilon B).

Harmonogram sympozjum

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez:

logosy wyborcza stare 92032logosy marszalek lodz schreiber 0324blogosy kalejdoskop 2f965