Wydarzenia

Rok 2022 będzie Rokiem Romana Modzelewskiego.\nPoziomy, błękitny prostokąt z  monochromatycznym wizerunkiem twarzy dojrzałego mężczyzny, który swą brodę oparł na dłoni i patrzy poza kadr.\n
0
  • miniatura
    Filename: RModzelewski_miniaturka.jpg
    Size: 129.92 KB

Miło nam poinformować, że Rada Miejska w Łodzi podjęła uchwałę w sprawie nazwania roku 2022 imieniem Romana Modzelewskiego – łódzkiego artysty, ikony polskiego i światowego wzornictwa, wieloletniego pedagoga naszej uczelni i jej rektora w latach 1952–1963. Wniosek w tej sprawie złożyli wspólnie: Muzeum Miasta Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Łódź Design Festival oraz Pani Wera Modzelewska – żona artysty.

W ramach Roku Romana Modzelewskiego planowane są liczne inicjatywy, o których będziemy informować na bieżąco.

***

Roman Modzelewski – urodzony w 1912 roku w Łoździejach na Litwie, zmarł w 1997 roku w Łodzi. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1931–1935 w pracowni Felicjana Kowarskiego, a później do 1938 roku w Pracowni Malarstwa Dekoracyjnego u Leonarda Pękalskigo. Dyplom zrealizował w 1946 roku. Od początku związany z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), będąc wraz z Leonem Ormezowskim, Władysławem Strzemińskim i Stefanem Wegnerem jej organizatorem. W uczelni pracował do 1982 roku, pełniąc funkcję dziekana, a w latach 1952–1963 rektora uczelni.

Przełomowym momentem w twórczości artysty był udział w plenerze w Nowej Rudzie w 1946 roku, gdzie definitywnie odszedł od malarstwa impresjonistycznego na rzecz analizy obrazu słońca i obrazów powidokowych. Strzemiński nazwał ten kierunek poszukiwań solaryzmem. W latach pięćdziesiątych artysta rozpoczął eksperymenty z tworzywami syntetycznymi; produkował meble i zaprojektował oraz wyprodukował pierwszy w Polsce jacht ze sztucznego tworzywa. Eksperymentował również z materią malarską, tworząc cykle abstrakcyjnych, reliefowych obrazów. Do początku lat 90. tworzył obrazy o prostych, rytmicznych układach różnie konfigurowanych form reliefowych.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Plakatu w Wilanowie, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

***

Profesor Roman Modzelewski był postacią wielowymiarową – był wybitnym artystą, projektantem i pedagogiem, a także trzykrotnym rektorem uczelni w latach 1952–1963, pełnił również funkcje prorektora i dziekana. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1957 roku. Uczył malarstwa i kompozycji.

Jego osobistą zasługą było ocalenie w połowie lat 50. XX wieku uczelni od likwidacji. W tym okresie Roman Modzelewski był koordynatorem odbudowy Starego Miasta w Łodzi i współautorem Mauzoleum na Radogoszczu. W 1958 roku powstał słynny fotel RM58. W 1967 roku zbudował pierwszy w Polsce jacht z żywicy epoksydowej. W 1975 roku zaprojektował i zbudował jacht „Amulet”. W 1984 roku zaprojektował i zbudował jacht „Talizman”.

Zasługi prof. Romana Modzelewskiego dla powstania i późniejszych losów szkoły są nie do przecenienia. Pracował on w łódzkiej uczelni do roku 1982, kiedy odszedł z naszej szkoły na emeryturę. Do dzisiaj wielu jego wychowanków, którzy obecnie sami są profesorami i wykładają w łódzkiej akademii, odnosi się twórczo do jego poglądów, korzystając z metod dydaktycznych i koncepcji programowych, które stworzył.

prof. Marek Wagner
[ze wstępu do katalogu wystawy „Pracownia Profesora Romana Modzelewskiego"]

do góry