Wydarzenia

W centrum białego tła duży czarny napis: artystka_artystce.
0

Projekt „Artystka Artystce” to zainicjowana przez grupę Frakcja platforma twórczej wymiany idei, refleksji nad sztuką oraz prezentacji prac kobiet.

Założeniem projektu jest tworzenie sieci powiązań, kontaktów, współpracy między artystkami, która swój początek miała w Łodzi – mieście w centrum Europy, gdzie powstało jedno z pierwszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Nie byłoby go gdyby nie inicjatywa i determinacja artystów – Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Dzięki swojej pozycji i kontaktom z czołowymi artystami i artystkami światowej awangardy zgromadzili kolekcję, która dała początek Muzeum Sztuki w Łodzi i która ciągle obrasta nowymi dziełami, znaczeniami i kontekstami.

„Artystka Artystce” to projekt osadzony w kilku kontekstach – odwołujący się do łódzkiej tradycji artystycznej, tworzony w gronie współczesnych artystek związanych z Łodzią oraz opierający się na współpracy grupy Frakcja z artystkami z innych środowisk w Polsce i na świecie.

Strona internetowa artystkaartystce.eu oraz znajdujące się na niej materiały stanowią początek intersubiektywnego archiwum – opowieści o sztuce, prezentacji prac i dokumentacji działań kobiet. Jest to osiem rozmów przeprowadzonych między artystkami z grupy Frakcja i artystkami związanymi z łódzkim środowiskiem artystycznym, współtworzącymi je kiedyś i dziś – składających się na osiem opowieści o sztuce. Ich współautorkami jest piętnaście artystek.

Projekt ma charakter artystyczno-edukacyjny – w niekonwencjonalny sposób przedstawia sylwetki twórczyń, ich działalność, w której sztuka splata się z codziennością, oraz inne ich role – wykładowczyń, teoretyczek sztuki, aktywistek, matek. Można też zobaczyć warsztat pracy artystek, dowiedzieć się więcej o ich inspiracjach, metodach pracy, procesie twórczym.

Grupa Frakcja: Monika Czarska, Alicja Kujawska, Roksana Kularska-Król, Anka Leśniak, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Marta Ostajewska.

Artystki zaproszone do projektu: Aleksandra Chciuk, Aleksandra Gieraga, Justyna Jakóbowska, Barbara Kaczorowska, Sasa Lubińska, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Anna Orlikowska, Jolanta Wagner.

Zadanie „Artystka Artystce – archiwum multimedialne” zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

do góry