Inne wystawy

2
 • miniatura
  Filename: mini.jpg
  Size: 61.64 KB
 • 1.jpg
  Filename: 1.jpg
  Size: 103.13 KB
 • 2.jpg
  Filename: 2.jpg
  Size: 84.62 KB
 • 3.jpg
  Filename: 3.jpg
  Size: 65.21 KB
 • 4.jpg
  Filename: 4.jpg
  Size: 87.29 KB

Już 12 czerwca 2024 r. o godz. 18.00 w Galerii Wozownia (ul. M. Skłodowskiej Curie 11) odbędzie się wernisaż wystawy „Allel” dr Dagmary Bugaj. Artystka poza tradycyjnymi fotografiami, zaprezentuje ich odpowiedniki bądź interpretacje w formie trójwymiarowych obiektów, rzeźb i instalacji. Kuratorem wystawy jest prof. Marek Domański. 

„Dagmara Bugaj odnajduje obiekty o niewielkim znaczeniu, małej doniosłości, błahe, nieistotne i pozornie na małą skalę. Nie wystarczają jej płaskie obrazy rzeczy, zawierające jedynie informacje o kierunkach i natężeniu fal elektromagnetycznych w zakresie dostępnym naszym oczom. Sięga po obiekty same w sobie i przekształca je w kapsuły, które pozostając immanentne wobec siebie, reprezentują i obrazują zjawiska transcendentne – hiperobiekty, takie jak ocieplenie klimatu.

Autorka zdaje się kierować wskazówką Tymothy’ego Mortona, który stwierdza: «Jeśli chcemy myśli różnej od teraźniejszości, musimy skierować myśl w stronę sztuki». Doświadczenie przez sztukę jest być może jedyną możliwością świadomego „dotknięcia” hiperobiektu z całą jego lepkością, nietutejszością, nieregularnym falowaniem, fazowością i interobiektywnością. Ślady umierających drzew są obce, jakby nie przeznaczone dla oczu. Nawet jeśli nasz ludzki dostęp do rzeczy jest ograniczony, Bugaj nie wyklucza możliwości innych wglądów, jej działanie jest próbą wskazania na perspektywę postantropocentryczną. Sztuka pozwala zobaczyć obcym spojrzeniem – być może tak jak widzą ćmy, wieloryby lub śluzowce – wyrwać się z bańki poznawczej w świat kruchych, obcych „umveltów”. Aby uwierzyć, trzeba dotknąć, tak jak zrobił to Św. Tomasz. Patrzenie jest zainfekowane przemocowym stosunkiem do świata, potrzebujemy pełniejszego doświadczenia, dziwnego, pokręconego i zapętlonego. Same widoki umierających drzew, nie wystarczą żeby zrozumieć, że wymieramy, że powinniśmy uważniej obserwować nasze cienie”.

Marek Domański 

Kurator wystawy: prof. Marek Domański

Pełny tekst kuratorski

Allel
Galeria Wozownia
ul. M. Skłodowskiej Curie 11, Łódź

Wernisaż wystawy: 12 czerwca 2024 r., godz. 18.00

do góry