Inne wystawy

Filename: miniatura.jpg
  • plakat
    Filename: plakat_1000.jpg

Wystawa Pauliny Wojnar pt. „Scenografia. Kostium. Teatr” przedstawi autorskie projekty i realizacje dorobku artystycznego, które powstały na przestrzeni ostatnich lat. Projekty ukazują różnorodne sposoby kreowania przestrzeni oraz rozmaite narracje.

Na wystawie zostaną przedstawione kostiumy na temat „Bezdechu – Klątwa Ondyny” jako inspiracja do przedstawienia tego, co werbalne, za pomocą niewerbalnych środków, które przekazują emocje. Autorka przedstawi scenografię i kostiumy do spektaklu baletowego „Emotions”, które powstały przy współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Po raz pierwszy zostanie upubliczniony projekt badawczy pt. „Wpływ kostiumu teatralnego na przestrzeń scenograficzną – w oparciu o ewaluacje idei scenograficznej dramatu „Hamlet” Williama Szekspira. Podczas wystawy zaprezentowana zostanie instalacja artystyczna stworzona do monodramu „Głomodór”, który premierę miał podczas Różewicz Open Festival.

Wystawa zostanie wyeksponowana w foyer Teatru Wielkiego i będzie towarzyszyła XXVII Łódzkim Spotkaniom Baletowym oraz premierze „Romea i Julii”.

Łódzkie Spotkania Baletowe to taneczne biennale z 55-letnią tradycją, które na przestrzeni lat stały się największą i najbardziej prestiżową imprezą baletową w Polsce oraz rozpoznawalnym wydarzeniem na arenie międzynarodowej.

Paulina Wojnar jest nauczycielem akademickim w Instytucie Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie wykłada przedmiot scenografia w projektowaniu architektury wnętrz. Prowadzi wykłady na w ramach masterclass poświęcone projektowanie scenografii i kostiumu w Szkole Reżyserii w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Współpracowała z Teatrem Telewizji, Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrem Wielkim w Łodzi, Domem Literatury, Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi, Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, a także Szkołą Wajdy.

Paulina Wojnar. Scenografia. Kostium. Teatr
Teatr Wielki w Łodzi
Plac im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego

Wernisaż wystawy: 25.04. 2024 r., godz. 16:00
Czas trwania wystawy: 26.04.-23.05.2024 r.