Inne wystawy

Filename: miniatura.jpg
  • plakat
    Filename: 1000 plakat_v2a.jpg

Na wernisaż wystawy „Miejsca i czasy” oraz spotkanie z autorem drem hab. Arturem Chrzanowskim, prof. uczelni, Galeria Pop up Ogrodowa8 zaprasza już w najbliższy czwartek, 11 kwietnia 2024 r. (czwartek) o godz. 18.00.

Każde miejsce ma potrzebę identyfikacji, a człowiek – przynależności. Historia życia to suma pewnych zdarzeń – ciekawych, mniej ciekawych, ale zawsze takich, które układają się w pewną całość. Sytuacje te osadzone są w rzeczywistej czasoprzestrzeni, co daje poczucie stabilności. Przynajmniej tyle i aż tyle.

„Głównym elementem wystawy jest długoterminowy projekt fotograficzny realizowany pod wspólnym tytułem «Pocztówki». To nieustanna, nieco przeciągająca się już refleksja na temat transformacji, jakiej ulega, czy też nie ulega, miasto Łódź.

Pocztówki w pierwszej wersji powstały w 2002 roku w ramach projektu artystyczno-społecznego dotyczącego wielokulturowego kontekstu miasta «Łódź/Лодка/Boot/לאָדקע» dla Galerii Manhattan w Łodzi. Reedycja odbyła w 2009 roku pod nazwą «Biuro podróży» w galerii Zona Sztuki Aktualnej w Łodzi. Minęło siedem lat i przypomniałem wybrane miejsca, ale tym razem z piętnem czasu.

Jest rok 2016 i przyszedł czas na odpowiedź. Kolejna odsłona projektu odbyła się na zakończenie działalności Galerii Manhattan jako ostatnia wystawa tej instytucji. Jej tytuł brzmiał «Pocztówki: re-kultywacja / re-aktywacja / re-witalizacja».

Witajcie w roku 2023. Na «Pocztówkach» ponownie mamy każdy «cud» zawieszony w czasoprzestrzeni odmierzonej systemem siódemkowym. Wiele pozostało takimi samymi, wiele tylko pozornie odświeżono farbą olejną lub przykryto młodymi gałązkami drzew. Niektóre zniknęły na zawsze. Być może podobieństwo do oryginałów nie jest łudzące, tylko pozorne. Idąc tym systemem, właściwie można by tu odnaleźć odpowiednik każdego miejsca czy budowli na świecie. Ale może o to chodzi, by nie identyfikować na siłę, ale zunifikować – nie przeceniać oryginałów albo je wreszcie docenić, gdziekolwiek i jakiekolwiek by nie były. Trochę obciachowe i naiwne? Wszystko wymyślone. Być może, ale również wiarygodne”.

Artur Chrzanowski

Artur Chrzanowski (ur. 1973, Wyszków) - artysta wizualny, nauczyciel akademicki, kurator wystaw i projektów artystyczno-społecznych. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. W twórczości artystycznej zajmuje się obrazem fotograficznym i wideo, intermedialnymi działaniami site-specific oraz animacją kultury. Profesor ASP w Łodzi, kierownik Pracowni Działań Konceptualnych w Instytucie Fotografii i Multimediów. Współpracuje z uczelniami wyższymi oraz instytucjami kultury i sztuki w Łodzi, w kraju i za granicą. W 2023 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz jedną z trzech równorzędnych nagród głównych na VII Piotrkowskim Biennale Sztuki.

Miejsca i czasy. Artur Chrzanowski
Biurowiec Ogrodowa Office, parter patio
ul. Ogrodowa 8

Wernisaż wystawy: 11.04.2024, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 11.04.- 12.05.2024 r.

Wystawa czynna w dniach:
środa-niedziela, w godz. 14.00-18.00