Inne wystawy

Filename: miniatura.jpg

W Galerii Koncept PKO Banku Polskiego w budynku Bramy Miasta w Łodzi już 21 marca br. o godz. 18.00 otworzy się wystawa „Jolanta Rudzka Habisiak. Oblicza reliefu”.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace artystki z różnych okresów twórczości – od tkanych z pasków skóry gobelinów, poprzez inspirowane przeplotami grafiki – aż po prace o charakterze hybrydowym – łączące tkaninę i malarstwo. Wspólnym mianownikiem jest różnorodność reliefów i struktur oraz bogactwo koloru.

„Pasja, fascynacja, energia twórcza, emocjonalna natura, sensoryczna wrażliwość to nie tylko cechy określające tożsamość Artystki, to również istotny komponent artystycznego emploi. Siła i oryginalność dzieł Jolanty Rudzkiej-Habisiak wynikają z dwóch powiązanych ze sobą aspektów – akcentowania różnorodności formy wynikającej z interpretacyjno-eksperymentalnych działań oraz z zasobu autorskich technik realizacyjnych – w obu tych aspektach osiąga prawdziwe mistrzostwo.

Współczesna tkanina artystyczna z dużą mocą poszerza swój zasięg, wychodząc – w zakresie formy, materii i tworzywa – poza tradycyjną sztukę włókna. Takiej właśnie formule i wizji tkaniny Artystka pozostaje wierna i w niej potwierdza swój paradygmat widzenia rzeczywistości.

Cała twórczość Jolanty Rudzkiej-Habisiak, pomimo swojej różnorodności, pozostaje spięta stylistyczną jednością. Stan tej spójności jest wynikiem logicznego kategoryzowania własnych zasad i cech wspólnych prac oraz konsekwencji poprzednich artystycznych decyzji. Jej niezwykły dorobek to cykle, serie, zbiory i pojedyncze egzemplarze – obejmuje on prace wielkoformatowe, miniatury, instalacje i obiekty. Każdy etap realizacyjny prac to wielorakość tematyki, tworzywa, gatunku, energii i napięcia w warstwie wizualnej. Wielowątkowa fabuła wyrażana jest estetyką wewnętrznej autonomii, współzależnością między narracją a układem kompozycyjnym i mistrzowską autorską techniką”.

prof. Krystyna Czajkowska, „Dalej niż dotąd” [w:] katalog wystawy

Kuratorka wystawy: dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni
Tekst krytyczny do katalogu: prof. Krystyna Czajkowska
Projekt katalogu oraz identyfikacji wizualnej wystawy: dr Tomasz Matczak

Jolanta Rudzka-Habisiak  studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi), gdzie w 1985 roku uzyskała dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Od 1985 roku zatrudniona w macierzystej uczelni. W latach 1994-2005 współpracowała z prof. Mariuszem Kowalskim, a od roku 2005 prowadziła Pracownię Dywanu i Gobelinu, przekształconą później w Pracownię Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu. Od 2022 roku kieruje Pracownią Stylizacji Wnętrza. W 2005 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Wielokrotnie pełniła funkcję kuratora wystaw, a także zasiadała w gronie jurorów wielu konkursów. W latach 2012-2020, przez dwie kadencje, pełniła funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2020 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wzięła udział w 235 wystawach zbiorowych − polskich i międzynarodowych − oraz zorganizowała 45 wystaw indywidualnych. Tworzy obiekty i instalacje, obecnie zajmuje się tkaniną artystyczną, a także działaniami z obszaru grafiki artystycznej i malarstwa. Jest laureatką prestiżowych nagród.

Jolanta Rudzka Habisiak. Oblicza reliefu

Galeria Koncept PKO Bank Polski, Oddział 19
Brama Miasta, ul. Kilińskiego 66, Łódź

Wernisaż wystawy: 21.03.2024, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 12.02-30.04.2024 r.