Inne wystawy

Filename: Miniatura na strone asp lodz2.jpg

Wystawa „3x3: Grasp The Immaterial!” jest indywidualną prezentacją prac artystek pochodzących z trzech krajów: Polski, Niemiec i Finlandii – Pauliny Sadrak, Heike Ehrath oraz Nanny Aspholm-Flik.

Projekt ten został zainicjowany w sposób spontaniczny jako działanie całkowicie pozainstytucjonalne. Kiedy jednak jego autorki odkryły możliwość zgłoszenia go do programu mobilności artystów Culture Moves Europe, okazało się, że intuicyjnie wpisał się w charakter i  misję tego przedsięwzięcia.

Zespół otrzymał grant w ramach programu Kreatywna Europa nadzorowanego przez Goethe-Institut w  Brukseli. W dużej mierze dzięki temu dofinansowaniu udało się zrealizować pierwszą fazę projektu, która odbywała się w Finlandii, gdzie tkactwo jako technika artystyczna i rzemieślnicza cieszy się szczególnym uznaniem.

„3x3: Grasp The Immaterial!” nawiązuje do symbolicznego zapisu iloczynu powstającego w wyniku pomnożenia doświadczeń trzech artystek biorących udział w przedsięwzięciu oraz trzech miejsc i sposobów ich pracy. Planowana na przełom marca i kwietnia wystawa zrealizowana będzie w modelu międzynarodowej współpracy, promującej wymianę wiedzy, doświadczeń i technik w obszarze współczesnej tkaniny artystycznej. Celem prezentacji jest odwołanie się do tradycji i dziedzictwa kulturowego Europy, poprzez współdzielenie artystycznego forum i stworzenie własnego śladu we wspólnej historii Polski, Niemiec i Finlandii.

Twórczynie spotkają się w Stuttgarcie na zaproszenie Stowarzyszenia GEDOK. Ta szczególna w kontekście rodzaju tworzonej przez kobiety lokalizacja i forma wystawy posłużą jako pole do nauki i eksperymentów. Przedmiotem prezentacji są prace tria, które powstały na przełomie 2023 i 2024 roku  w czasie wspólnej rezydencji artystycznej Haihatus w Finlandii.

W trakcie czterech dni trwania wystawy odbędą się spotkania i oprowadzania angażujące odbiorców w interakcję z autorkami i ich pracami. Czynny udział zwiedzających jest jednym z ważniejszych założeń zarówno wystawy, jak i całego projetu „3x3”.

Paulina Sadrak (ur. 1989, Polska) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w  Łodzi. Ukończyła również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.  Jest stypendystką  Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego (2014, 2015). W 2021 roku została laureatką  Nagrody dla Młodych Twórców podczas 8 European Quilt Triennale w Heidelbergu. Jest asystentką  w  Instytucie Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz na Wydziale Sztuk Projektowych łódzkiej ASP. Swoje prace prezentowała na  wielu wystawach w Polsce i za granicą.

Heike Ehrath (ur. 1965, Niemcy) – mistrzyni tkacka zafascynowana cyfrowymi metodami druku na tkaninie. Po ukończeniu studiów na kierunku Projektowanie Tekstyliów w Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie, założyła warsztat druku cyfrowego „Mimikry”. W latach 2020-2021 Heike wzięła udział w inkluzywnym projekcie tkackim w Kambodży, ze szczególnym naciskiem na udział i rozwój wykluczonych ekonomicznie kobiet. Obecnie udziela się twórczo w projektach związanych ze sztuką, rzemiosłem i kulturą tekstylną, prowadząc równocześnie warsztat tkacki dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i umysłowymi w pobliżu Stuttgartu.

Nanna Aspholm-Flik (ur. 1964, Finlandia) – od zawsze interesowała się „czytaniem” kultur tekstylnych. Jej akademickie zainteresowanie Azją zaprowadziło ją do Chin, Indii, Filipin, a edukację w Korei Południowej i Japonii. W 2016 roku po ukończeniu studiów magisterskich z  zakresu projektowania tekstyliów w Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie otworzyła studio/warsztat _nannatextiles. Szczególnie ważnym etapem jej zawodowej kariery była praca przy konserwacji tkanin w  Muzeum Włókiennictwa: „Co jest warte kolekcjonowania/zachowania dla przyszłych pokoleń?”. Nanna jest szczególnie zainteresowana codzienną tradycją tekstylną, lubi pracę zespołową, jej ulubionym modelem pracy jest dialog.

3x3: Grasp The Immaterial! Process Review_02.

Gedok Stuttgart Gallery
Hölderlinstraße 17
Stuttgart, Niemcy

Wernisaż wystawy: 21.03.2024 r., godz. 19:00
Czas trwania wystawy: 21-24.03.2024

Wystawa 3x3: Grasp The Immaterial! Process Review_02 została dofinansowana w ramach programu „Kultura polska na świecie” prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza.

mkidn iam dfa6f