Inne wystawy

Filename: miniatura.jpg

Prezentowana w Galerii Re:Medium wystawa „Czas teraźniejszy niedoskonały” to spotkanie dwóch artystek wielomedialnych, studentek Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dostrzeżonych przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi w 39. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Zarazem jest to zderzenie autorek obu autorek - Marii Lasmakovej i Klaudii Pieniak - które pragną, by widz umiał interpretować dzieło lub doświadczać je zmysłowo i był gotowy zadawać sobie niewygodne pytania.

Sam tytuł ekspozycji prowadzi nasze myśli m.in. ku terminom językowym, w których poznajemy budowę i zastosowanie konkretnych konstrukcji gramatycznych. Przypomina strukturę potrzebną do nakreślenia działań, które miały miejsce w niedawnej przeszłości, których akcja została zakończona, lecz nadal wiążą się z teraźniejszością. Sformułowanie to należy traktować również literalnie, jako opowieść o sumie naszych doświadczeń, niedoskonałości i niepewności czasu, w którym przyszło żyć i szukać inspiracji autorkom wystawy.

Czas teraźniejszy niedoskonały” to ekspozycja, na której odnajdziemy komentarze społeczne i polityczne zawarte w pracach odnoszących się do sytuacji bytowej i egzystencjalnej jednostki, a także bardziej intymne głosy, nawiązujące do kwestii tożsamości, domu jako przestrzeni niematerialnej – płaszczyzny relacji międzyludzkich. Autorki niejednokrotnie, poprzez realizacje enigmatyczne, posługujące się indywidualnym kodem do opisu świata, pokazują widzom, jakie emocje generuje w nich wspomnienie rodzinnych stron, dociekanie źródeł własnej tożsamości, a tym samym patrzenie na i w głąb siebie. Artystki spotykają się na wystawie, by opowiedzieć m.in. o swoich małych wspólnotach – w przypadku Klaudii o polskiej wsi Mizary, a Marii – białoruskim Mińsku. Ich rodzinne domy dzieli prawie pół tysiąca kilometrów – odcinek, którego końce symbolizują skrajne nastroje: bezpieczeństwa i jego braku, beztroski i niepokoju. Autorki, otwierając przed nami drzwi do swoich przemyśleń i wspomnień, chcą, byśmy poczuli się jak w ich rodzinnych domach metafizycznych. Przywołując miejsca, które miały wpływ na ich życie i na to, co tworzą, pragną zanurzyć nas w atmosferze, która budowała je jako kobiety, artystki, obywatelki świata.

Kuratorka wystawy: Dominika Pawełczyk

Maria Lasmakova urodziła się w 1998 roku w Mińsku na Białorusi. Absolwentka Wydziału Malarstwa sztalugowego Mińskiego Państwowego Artystycznego College'u im. Alexeia Konstantinowitscha Glebowa oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zdobywczyni Wyróżnienia Honorowego Jury w 37. i 40. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne (2020, 2023). Maria Lasmakova to artystka interdyscyplinarna badająca za pomocą malarstwa, obiektów, instalacji, wideo i dźwięku możliwość materializacji niejednoznacznych myśli oraz tragedii wewnętrznych i zewnętrznych. Fascynuje ją różnorodność sposobów interakcji z widzem. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Klaudia Pieniak urodziła się w 1998 roku w Łukowie. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. Elwiro Michała Andriollego w Mińsku Mazowieckim na specjalizacji projektowanie graficzne. Obecnie studentka V roku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku grafika – specjalizacja multimedia. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2022, 2023). Zdobywczyni Grand Prix 40. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne (2023). Klaudia Pieniak jest artystką multimedialną, która łączy tradycję z nowoczesnością. W swoich realizacjach kieruje się potrzebą eksploatowania otoczenia, jak i własnych możliwości.

Czas teraźniejszy niedoskonały. Maria Lasmakova i Klaudia Pieniak

Galeria Re:Medium