Inne wystawy

Filename: miniatura_asp.jpg

Już 22 lipca 2023 r. o godz. 11.00 w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, podczas Święta Papieru - cyklicznej imprezy plenerowej trwającej w dniach 22-23 lipca 2023 r., otworzy się wystawa „Przestrzeń papieru”. Ekspozycja zaprezentuje prace studentów i absolwentów Pracowni Papieru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

„Pracownia Papieru, mieszcząca się w budynku głównym Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi przy ul. Wojska Polskiego 121 w sali od ponad 20 lat jest miejscem eksperymentów i poszukiwania artystycznego wyrazu w szeroko rozumianym medium, jakim jest papier. Nasz warsztat jest oparty o tradycję i znajomość technik czerpanego papieru.

Jedna ze ścian pracowni jest przeszklona, co otwiera pomieszczenie na zewnętrzną przestrzeń. Mamy piękny widok na rytmicznie rozmieszczone wzdłuż ulicy drzewa, a wieczorami na niezapomniane zachody słońca. Obserwowane impresje uczą nas pokory wobec natury, a światło wpadające do pracowni pozwala zrozumieć, że i my jesteśmy jej częścią.

Pracownia Papieru to nie tylko pomieszczenie, to przede wszystkim relacje. Moje doświadczanie związane ze studiowaniem w Pracowni Papieru, prowadzonej przez prof. Ewę Latkowską-Żychską, to relacja zbudowana na zasadach mistrz – uczeń, ale z dużą dozą tolerancji, zrozumienia i poszanowania wolności. Profesor Ewa Latkowska ma dar skupiania wokół siebie studentów i łatwość nawiązywania bliskich kontaktów. Te cechy Pani Profesor wpłynęły na atmosferę, jaka panowała w pracowni, odsuwając tym samym na dalszy plan problemy związane z budowaniem programu, który wtedy – w latach 90. XX wieku – nie mieścił się w strukturach uczelni.

W początkowym okresie działalności Pracowni Papieru, ale również obecnie, zapisują się do nas studenci szukający swojej drogi twórczej, cierpliwie pokonujący trudności, jakie niesie ze sobą wprawne posługiwanie się warsztatem. Kształcenie odbywa się tu na zasadzie niemal czeladniczego wprowadzania studentów w coraz to wyższe kręgi wtajemniczenia, a ćwiczenia są konstruowane tak, by niepostrzeżenie wzbogacać umiejętności warsztatowe młodych adeptów sztuki.

W moim przekonaniu jest to jedyna droga, ponieważ edukacja powinna opierać się na zrozumieniu potencjału medium, jakim w naszym przypadku jest papier.

Medium to sprawdza się w dydaktyce i z zainteresowaniem spoglądają na nie nie tylko studenci, ale także odwiedzający przestrzenie wystawiennicze, gdzie są prezentowane prace z papieru. Papier jako medium sztuki, a co za tym idzie – i nasza pracownia, jest bardzo popularny wśród studentów zagranicznych przyjeżdżających do uczelni w ramach programu Erasmus+. Jest to coś niespotykanego w programach dydaktycznych innych szkół, również za granicą.

Prezentowana w Muzeum Papiernictwa wystawa jest połączeniem wczesnych założeń programowych z wciąż rosnącą ciekawością wobec papierowej materii i jej potencjału w sygnalizowaniu problemów współczesnego świata: ekologii i przetwarzaniu surowców.

Na wystawie zobaczymy wybrane prace studentów i dyplomantów studiów licencjackich i magisterskich, zrealizowane w ostatnich latach podkierunkiem prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej i moim – dr hab. Magdaleny Soboń, prof. uczelni.

Obecnie papier czerpany znajduje nowe możliwości interpretacyjne i nowe drogi rozwoju. Prawdą też jest, jeśli spojrzymy na obecne praktyki, że papier, będący od zawsze nośnikiem informacji, w rękach młodych artystów staje się przekaźnikiem treści ważnych i istotnych dla naszych czasów.

dr hab. Magdalena Soboń, prof. uczelni
Kierownik Pracowni Papieru, kuratorka wystawy

Uczestnicy wystawy:

• Karolina Chyc
  • Inka Fischer
  • Maria Jung-Mochnacka
  • Marta Kalinowska
  • Justyna Kołakowska
  • Martyna Łuszczyńska
  • Julia Piekarska
  • Paulina Piłatowska
  • Martyna Przegendza
  • Jagoda Skawska
  • Piotr Strobel
  • Dominika Sulírová
  • Maciej Szynwelski
  • Julia Wiśniewska (Tazbir)

Kuratorka wystawy: dr hab. Magdalena Soboń, prof. uczelni
Identyfikacja wizualna wystawy: Jagoda Skawska

Przestrzeń relacji

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
ul. Kłodzka 42, Duszniki-Zdrój

Czas trwania wystawy: 22.07.2023 - 07.01.2024 r.
Wernisaż wystawy: 22.07. 2023 r., godz. 11.00