Inne wystawy

W ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Experyment”, w Galerii Baszta w Zbąszynie prezentowana będzie wystawa „Imię różu” dr hab. Andrzeja Michalika, prof. ASP.

Tytuł wystawy jest parafrazą tytułu książki Umberto Eco „Imię róży”.

„Dla części krytyków «Imię róży» to raczej «Imię tandety», lecz dla wielu czytelników książka stała się bestsellerem i dzięki temu doczekała się adaptacji filmowej. Podobnie sprawy mają się z różem – wzbudza ambiwalentne, skrajnie różne nastawienia. Pomimo wszystko kolor ten jest wciąż modny i popularny. Uwielbiają go dzieci, ale unikają go macho tak jak pudru. Określany jest często jako trochę kiczowy i trochę kampowy, sztuczny ale też jako poetycki, idealizujący, miłosny... Róż jest dla mnie na tyle intrygujący, wieloznaczny i kontrowersyjny, że zaczął coraz częściej pojawiać się w mojej twórczości. Na wystawie w Baszcie będzie można go dostrzec w różnych odcieniach, wersjach, kontekstach i skojarzeniach. Nawiązując do tematu moich ostatnich inspiracji, wystąpi również w formie fal jako nośników nieustannie krążącej we wszechświecie energii. Róż na bezkresie, róż bez początku i końca”.

Andrzej Michalik

Kurator wystawy: dr hab. Andrzej Michalik, prof. uczelni

Autor identyfikacji wizualnej: dr Maciej Bohdanowicz

dr hab. Andrzej Michalik, prof. uczelni prowadzi Pracownię Projektów i Działań Rysunkowych w Instytucie Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych łódzkiej ASP. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, tworzy obiekty i instalacje. Ekspozycjom towarzyszy niekiedy performens. Od wielu lat inspiracją i tematem jego prac jest swobodnie interpretowany i szeroko pojmowany pejzaż Bolimowskiego Parku Krajobrazowego – przestrzeń, gdzie mieszka i tworzy. W twórczych działaniach poszukuje też miejsca człowieka w naturalnych cyklach przemian w przyrodzie, obserwuje zmiany w środowisku epoki antropocenu. Rysunki, obiekty artystyczne, artefakty, powstałe niejednokrotnie z zebranych i pozyskanych w najbliższej okolicy materiałów, są owocem jego wewnętrznego dialogu z naturą, opowiadają legendę stworzoną we własnej wyobraźni.

„Imię różu”
Galeria Baszta
ul. Garczyńskich, Zbąszyń
Wernisaż: 21.07.2023 r., godz. 17.00

Czas trwania wystawy: 21.07-20.08.2023 r.