Inne wystawy

Wystawa „Stare i nowe” w Galerii Imaginarium Łódzkiego Domu Kultury będzie okazją do spotkania z twórczością prof. Ryszarda Hungera, wybitnego malarza i grafika, wieloletniego nauczyciela akademickiego Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (wcześniej: Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi), rektora uczelni w latach 1987-1993. Ekspozycja zaprezentuje zarówno starsze, jak i nowsze prace malarskie artysty.

Wernisaż odbędzie się 13 maja 2023 r. o godzinie 18.00. Wystawa potrwa do 17 czerwca 2023 roku.

Ryszard Hunger urodził się 19 lutego 1940 roku w Łodzi. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi) w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Mariana Jaeschke. Dyplom zrealizował w 1965 roku, a rok później został zatrudniony w macierzystej uczelni jako asystent. Przez lata prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Jako pedagog uczelni artystycznej pozwalał swoim uczniom wyrażać siebie i rozwijać indywidualną, unikatową twórczość – wśród absolwentów jego pracowni jest wielu znaczących i rozpoznawalnych twórców.

Kariera akademicka Ryszarda Hungera obejmuje stanowiska dziekana, prorektora, a wreszcie rektora (w latach 1987–1993). W PWSSP, przemianowanej później na Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, przepracował 40 lat – do 2006 roku.

Przez 12 lat związany był również z kierunkiem historia sztuki na Uniwersytecie Łódzkim i przez pięć lat wykładał na studiach doktoranckich w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Był również kierownikiem Katedry Intermediów w łódzkiej Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności. Od 1994 roku jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – prowadzi tam zajęcia z wiedzy o sztuce.

Od 1966 roku opiekuje się artystami amatorami działającymi w Łódzkim Domu Kultury. Współpracę z ŁDK rozpoczął w 1964 roku jako konsultant plastyczny Wojewódzkiego Ośrodka Instrukcyjno-Metodycznego.

Sztuki wizualne to nie jedyna dziedzina działalności Ryszarda Hungera. Był także kontrabasistą w zespole jazzowym Tiger Rag. Do dziś zajmuje się muzyką, grając na gitarze.

Dotychczas zrealizował około 35 wystaw indywidualnych i brał udział w około 400 wystawach zbiorowych. Jest laureatem Nagrody Miasta Łodzi (2002), w 2010 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”, w 2015 roku – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości, a w 2022 roku – Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego.

Stare i nowe. Ryszard Hunger
Galeria Imaginarium Łódzkiego Domu Kultury
ul. Traugutta 18, Łódź

Wernisaż wystawy: 13.05. 2023 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 13.05-17.06.2023 r.