Inne wystawy

2
 • miniatura
  Filename: edit_promo_ASP_stronias_wystawa_540x277.jpg
  Size: 253.64 KB
 • 1.jpg
  Filename: 1.jpg
  Size: 425.97 KB
 • 2.jpg
  Filename: 2.jpg
  Size: 575.73 KB
 • 3.jpg
  Filename: 3.jpg
  Size: 642.74 KB
 • 4.jpg
  Filename: 4.jpg
  Size: 556.83 KB
 • 5.jpg
  Filename: 5.jpg
  Size: 459.43 KB
 • 6.jpg
  Filename: 6.jpg
  Size: 393.46 KB
 • 7.jpg
  Filename: 7.jpg
  Size: 466.95 KB
 • 8.jpg
  Filename: 8.jpg
  Size: 493.32 KB
 • 9.jpg
  Filename: 9.jpg
  Size: 410.92 KB

Wystawa w Galerii Chimera w Łodzi ukazuje tematykę przenikania się sztuk projektowych i sztuk pięknych w twórczości scenograficznej, kostiumograficznej i malarskiej. Wernisaż odbędzie się  w sobotę 13 maja br. o godz. 18.00. Prace scenograficzne Izabeli Stronias prezentowane były w ostatnim okresie w Muzeum Narodowym we Lwowie, a prace malarskie – na międzynarodowych wystawach, miedzy innymi w Galerii Sisley w Paryżu. Twórczość, którą będzie można oglądać w Łodzi, zaprezentowana zostanie po raz pierwszy. 

Izabela Stronias projektowała kostiumy i scenografię do 36 spektakli teatralnych, 11 teatrów telewizji i 13 filmów fabularnych. Wystawa obejmuje projekty kostiumów i scenografii do wybranych przedstawień i filmów fabularnych, które zdobyły znaczące nagrody lub są w szczególny sposób cenione przez samą autorkę.

„Tytuł wystawy jest nawiązaniem do procesu twórczego, gdzie nagłe przebłyski intuicji malarskiej przeplatają się z jasnym, logicznym myśleniem, rządzącym prawami kompozycji plastycznej. Cykl plastyczny pretenduje do wydobycia i ocalenia szyfrów teatralnych snów, które pominięte w realizacjach scenograficznych, czekają na swoją nową odsłonę” – wyjaśnia autorka, dr hab. Izabela Stronias, prof. uczelni.

Oprócz projektów kostiumów, wystawa prezentuje również cykl obrazów z lat 2012-2023, zebranych pod tytułem „Intuitum et logicam – zapomniane szyfry teatralnych snów”. Cykl jest materializacją zdobytych doświadczeń i intuicji artystycznych, które powstały podczas opracowywania koncepcji plastycznych dla spektakli i filmów. W procesie tworzenia takich koncepcji wyobraźnia porusza się w obrębie ruchomych obrazów, które zatrzymywane są w kadrach szkiców, projektów czy rysunków. Często podlegają one potem licznym modyfikacjom i skrótom, wskutek interwencji artystycznych reżysera, operatora filmowego czy aktora. Cykl obrazów malarskich jest próbą ocalenia tego, co nie zostało ujęte w realizacjach scenicznych czy filmowych, a co pozostało w artystycznej pamięci autorki. Płaszczyzna obrazu staje się sceną wolności twórczej i możliwością ocalenia idei, które w ten sposób mogą w pełni ujrzeć światło dzienne. 

Kurator wystawy: dr Dariusz Leśnikowski

Autorka identyfikacji wizualnej wystawy: Ida Stańczyk

Izabela Stronias – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) i Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Projektuje scenografię oraz kostiumy teatralne i filmowe dla teatru telewizji, teatrów dramatycznych, opery, baletu i filmów fabularnych. Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Logos w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Nowym w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu. Współpracowała z reżyserami polskimi, francuskimi, chińskimi oraz niemieckimi. Jest autorką kostiumów do polskich i zagranicznych filmów fabularnych. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała trzy „Złote Maski” – za kostiumy do spektaklu „Intryga i miłość” (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi), za scenografię i kostiumy do spektaklu „Kobro” (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi), za scenografię i kostiumy do opery „Semele” (Teatr Wielki w Łodzi). Za kostiumy do filmu fabularnego „Kamerdyner” (reż. Filip Bajon) otrzymała nagrodę „Orzeł 2019”, przyznawaną przez Polską Akademię Filmową. 

Poza działalnością filmową i teatralną, zajmuje się również malarstwem. Jej prace były prezentowane podczas wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. 

Była również kuratorką licznych wystaw. Obecnie artystka prowadzi Pracownię Kostiumu Teatralnego i Filmowego w Instytucie Ubioru Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi. Jest też członkinią Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych oraz Polskiej Akademii Filmowej.

Intuitum et logicam

Miejska Galeria Sztuki 
Galeria Chimera, ul Wólczańska 33 w Łodzi
Wernisaż: 13 maja 2023 r., godz. 18.00 / Noc Muzeów w Łodzi
Wystawa czynna w okresie: 13 maja – 18 czerwca 2023 r.

do góry