Inne wystawy

Filename: 3.jpg
    Filename: 4.jpg
    Size: 1971.42 KB

Współpraca Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi ASP trwa od lat. Jej efektem są wystawy indywidualne twórców związanych z łódzką uczelnią, jak również prezentacje zbiorowe. Jedną z nich była ekspozycja pod tytułem  „Grafika artystyczna Katedry Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi” w 2014 roku.

Uczestniczek wspomnianej wystawy była dr hab. Agata Stępień, prof. uczelni, kierująca Pracownią Sitodruku w Instytucie Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych łódzkiej ASP. W dniach 11 marca  – 6 kwietnia br. w łomżyńskiej galerii prezentuje indywidualną zatytułowaną „Portrety – Głowy”.

„Przez dłuższy czas fascynowała mnie abstrakcja w geometrycznym ujęciu. Niedawno na plan pierwszy wysunęła się jednak figuracja. W cyklu prac pod tytułem Portrety – Głowy odchodzę od geometrii na rzecz tematyki przedstawiającej. Geometria przez wiele lat była obecna w moich pracach. Stanowiła źródło i punkt wyjścia w procesie twórczym. Pojawiały się zatem złożone struktury materii graficznej, jak i te uproszczone, statyczne, budowane miękkością formy i symetrią. Dążyłam do tego, by jeden kształt był widoczny poprzez drugi.

Nadal tworzę swoje prace w technice sitodruku, która daje nieograniczone możliwości realizacyjne. Nie zrywam z moimi upodobaniami do wielokrotnego nakładania poszczególnych warstw, w celu uzyskania  najbardziej zadowalającego efektu. Wciąż w procesie tworzenia akceptuję pojawiający się element przypadku. Dlatego właśnie owe portrety są tak nieoczywiste, gdyż typowy wizerunek stał się punktem wyjścia do twórczych eksperymentów.

Portrety, za gęstą siatką drobnych linii, zdają się żyć własnym życiem. Do złudzenia ruchu dochodzi też efekt trójwymiarowości. Prace przedstawiają konkretne osoby, są podpisane ich imionami, a jednocześnie, z racji mniejszej lub większej czytelności oraz dużej intensywności barw, można tu mówić o ich swoistej uniwersalności. To dzieła, które jednocześnie są i nie są portretami – z racji świadomego odejścia od ich klasycznej formy”

– Agata Stępień.

Kuratorka wystawy: Karolina Skłodowska

Agata Stępień. „Portrety – Głowy”
Galeria Sztuki Współczesnej
Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży
ul. Długa 13, Łomża
Czas trwania wystawy: 11.03-6.04.2023 r.