Inne wystawy

Filename: 3.jpg
    Filename: 4.jpg
    Filename: 5.jpg

„Momentum”, retrospektywna wystawa malarstwa dra hab. Łukasza Chmielewskiego, prof. uczelni, przedstawiła prace artysty z lat 2016-2022.

Momentum – [mō’men(t)əm] pęd, impet, rozmach. Pęd jako pojęcie fizyczne to według encyklopedii wektorowa wielkość fizyczna opisująca mechanikę, a więc ruch i oddziaływania obiektu fizycznego. Pęd mogą mieć wszystkie formy materii, np. ciała o niezerowej masie spoczynkowej, pole elektromagnetyczne, pole grawitacyjne.

W prezentowanej kolekcji malarstwa tematem nadrzędnym jest znalezienie formy malarskiej, która trzyma w objęciach nieuchwytny moment, przemijającą chwilę nie mogącą się nigdy powtórzyć. Energia drzemiąca zarówno w ruchu, jak i statycznym obiekcie w formie energii potencjalnej leży u podstaw tej wystawy. Jako wyzwanie dla działań malarskich zjawisko pędu to jednak nie tylko wartość fizyczna związana z ruchem ciała, narzędzia czy farby – słowem: materii, ale również pole do rozważań o naturze myśli, pamięci, wyobraźni – obszaru subiektywnych doznań i niedefiniowalnych wrażeń. Obydwa te światy łączy czas jako czynnik determinujący i kształtujący percepcję rzeczywistości myśli i materii.

Kurator wystawy: dr hab. Łukasz Chmielewski, prof. uczelni
Autor identyfikacji graficznej wystawy: dr hab. Łukasz Chmielewski, prof. uczelni

Łukasz Chmielewski. Momentum – malarstwo
„Gaude Mater” Ośrodek Promocji Sztuki w Częstochowie