Inne wystawy

1
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 272.94 KB
  • plakat
    Filename: projekt zaproszenia do Internetu.jpg
    Size: 373.49 KB

Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę malarstwa prof. Doroty Sak, która otworzy się 15 stycznia 2023 roku o godz. 17.00.

Kobiecość w malarstwie
Patrząc na dzieła Doroty Sak, wielokrotnie zadawałem sobie pytanie: czy mogłyby one wyjść spod ręki malarza  mężczyzny? W pytaniu tym nie ma zamiaru wartościowania malarstwa ze względu na pleć artysty, to raczej stwierdzenie wyjątkowości twórczości artystki. Malarstwo Doroty Sak jest kobiece, w tym stwierdzeniu kryje się tak jego pochwała, jak też swoisty znak firmowy artystki.

Kwietne kobierce życia
Nawet gdy powtarzanym motywem w jej obrazach nie jest kwiat, to sposób, w jaki przedstawiony jest każdy inny, w rzeczywistości kwiat przypomina. Ta kwietna łąka nie jest jednak słodkim i - jak to często bywa - kiczowatym sposobem podpatrywania przyrody. Kwiaty łódzkiej artystki są silnym symbolem świata, kosmosu i przede wszystkim życia. One pulsują na jej obrazach, mieniąc się rozbłyskiem kolorów, drganiem zamalowanej powierzchni. Po prostu żyją.

Kolor
Jest tym, co najbardziej urzeka w obrazach Doroty Sak. Artystka przełamuje wszystkie tabu w tym zakresie, łącząc barwy, wydawać by się mogło, niepołączalne. Robi to z prawdziwą wirtuozerią, nawiązując często do kolorystyki typowej dla różnych kultur. Błękit, czerwień czy złoto na jej pracach przywołują tak północnowłoski renesans, jak też kolorystykę bizantyjskich ikon czy francuskich impresjonistów. Jednak kolor nie jest bynajmniej po to, by tylko zaistniał pusty efekt. W nim tkwi główna siła malarstwa artystki, zmuszająca do emocjonalnego jego przeżywania.

Nieskończoność
Powtarzające się motywy na jej obrazach, często tworzone przy użyciu, zapomnianego już wałka malarskiego, są niczym cyfry w obrazach Opałki, bądź kreski w dziełach Pawlaka. O ile jednak u wymienionych artystów pokazują upływ czasu, o tyle w pracach Doroty Sak są znakami nieskończoności. W taki oto sposób, za pomocą pozornie banalnych wzorów, artystka prowadzi nas w stronę tego, co nieskończone, w stronę metafizyki.

Tadeusz Zych
[ze wstępu do katalogu wystawy]

Kurator wystawy: Tadeusz Zych

Autor identyfikacji wizualnej wystawy: prof. Dorota Sak

Dorota Sak. Malarstwo

Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu
ul. Sandomierska 27

Wernisaż wystawy: 15.01.2023 r., godz. 17.00
Wystawa czynna w dniach: 15.01-28.02.2023

do góry