Inne wystawy

W sobotę 10 grudnia 2022 r. w Pure Research Studio odbył się wernisaż wystawy „Gomon” prezentującej fotografie autorstwa Dawida Furkota, studenta Instytutu Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W kolejnych dniach ekspozycja dostępna będzie po wcześniejszym umówieniu się oraz w formie dokumentacji na Instagramie @pureresearchstudio.

Cechą łączącą przedstawione fotografie jest próba zobrazowania rozpadu podmiotowości i konsekwencji stanu zatraty. Surrealistyczne rytuały, bezcelowe gesty i maskarady jako symboliczne kwestionowanie porządków normatywnych. Afirmacja instynktu, wymiennej granicy między człowiekiem a zwierzęciem, dzięki której fundują się zręby człowieczeństwa.

Dawid Furkot

Dawid Furkot – absolwent PWSTViT oraz student Instytutu Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Bloger roku w kategorii Foto Video Komiks 2010. W swojej twórczości obrazuje rodzaj napięć miedzy fikcją a dokumentem jako składnikami niezbędnymi do podtrzymywania pytań o sposób budowania obrazu fotograficznego. Swoje prace wystawiał na Łódź Design Festival (2021), Fotofestiwalu (2018) oraz w ramach Miesiącu Fotografii w Krakowie (2009).

@pureresearchstudio to przestrzeń eksperymentu i badań możliwości miniaturyzacji prezentacji fotografii i jej wpływu na charakter dokumentacji fotograficznej ekspozycji. Przestrzeń wystawiennicza skonstruowana została w skali 1:9 i funkcjonuje zarówno jako rzeczywisty obiekt, dostępny dla oglądających, jak i – docelowo – w formie cyfrowej dokumentacji wystaw w internecie.

Realizacja projektu finansowana jest ze środków na badania statutowe Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Kuratorka i realizatorka: dr hab. Dominika Sadowska, prof. uczelni
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: dr Karol Stolarek