Inne wystawy

0
  • miniatura
    Filename: MINIATURA.jpg
    Size: 23.34 KB

W BWA Galerii Sanockiej od 18 listopada 2022 r. obejrzeć będzie można wystawę „Kurtyny” dr. Jakuba Łącznego, prowadzącego Pracownię Formy Malarskiej na Wydziale Sztuk Pięknych łódzkiej ASP. Partnerami wystawy są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Publish Art.

„Zainteresowanie artysty formą KURTYNY wynika ze zmiennych przemian rzeczywistości, która modulowana jest przez wielu reżyserów nierozpoznawalnych i nieprzewidywalnych w swoich scenariuszach. Ich anonimowe role pełnią zarówno politycy, celebryci, jak i blogerzy, bankierzy, osobiści trenerzy, a nawet i aplikacje mobilne. Czuwają oni/one nad osobistym poczuciem szczęścia jednostki, nad jej kondycją oraz nad tym, co najważniejsze, nad dokonywaniem wyborów. Mimo to osobiste poczucie komfortu jednostki, jej bezpieczeństwa i przewidywalności wydarzeń, a tym bardziej jej wpływu na poszczególne decyzje, jest znikome. Za każdym razem coraz częściej można minąć się ze spełnionym oczekiwaniem lub nawet prawdą. W niepewnej rzeczywistości łatwiej jest balansować pomiędzy, nie widząc i zatracając określony cel, spostrzeżenie, obraz czy widok. Krajobraz intymnych i własnych doświadczeń rozmywa się w tej zmiennej fali następujących po sobie wydarzeń. Społeczeństwo wydaje się wibrować gdzieś pomiędzy rzeczywistym obrazem a jego kolejną odsłoną, kurtyną. Pomiędzy rzeczywistym życiem a odizolowaną aurą czarnej kurtyny. (...). Ten chwilowy i ułudny obraz czasem może rozbłysnąć. Jak komentuje autor «Przestrzeń światła wymusza zmiany w scenariuszu».

Magdalena Komborska
[z tekstu kuratorskiego]

„Czerwień jest uwodzicielska. Obecność kurtyny wzmaga uwodzicielskość tej sytuacji, sytuacji scenicznej i estetycznej, obrazowej, to przecież jest ruchomy obraz. Jakub Łączny sięga po ten sceniczny topos i zaprasza go do galerii, tym razem z galerii czyniąc scenę dla swoich projekcji. Jego pomysł polega na namalowaniu obrazu, który wyobraża i zarazem udaje kurtynę, która ma stać się ekranem, powierzchnią projekcji. Krótkotrwała scena, krótkotrwały obraz, oczekiwanie na kulminację, która nastąpi i nie nastąpi, zarazem. Kulminacją jest przemarsz światła po tej udawanej kurtynie, która niczego nie ma zamiaru zasłaniać, a być jedynie tłem. Tłem malarskim, statycznym, unikającym dodatkowych komplikacji. A równocześnie, to jest malarstwo iluzjonistyczne, sięgające do tej tradycji świadomie i świadomie wykorzystujące środki malarskie w celu oszukania naszego oka, naszej percepcji. I to się artyście udaje”.

Bogusław Deptuła
[z katalogu wystawy]

Kuratorka wystawy: Magdalena Komborska

Identyfikacja wizualna wystawy: Publish Art

Jakub Łączny – studiował w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na Wydziale Grafiki, w 2003 roku uzyskał licencjat z komunikacji audiowizualnej w pracowni prof. Józefa Robakowskiego. Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych w Zielonej Górze, w pracowniach malarskich: prof. L. Knaflewskiego oraz prof. S. Kortyki i ad J. Dłużewskiego. Edukację artystyczną kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w pracowniach malarskich: prof. Dominika Lejmana, dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. P.C. Kowalskiego w 2009 roku. Doktorat uzyskał w ASP w Łodzi w 2020 roku. Od 2012 roku jest zatrudniony w ASP w Łodzi. Obecnie pracuje jako kierownik Pracowni Formy Malarskiej w Instytucie Malarstwa i Rysunku w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Interesuje się malarstwem oraz fotografią i sztuką wideo. Jest również współautorem wielu realizacji filmowych jako operator i wykonawca postprodukcji. Współrealizował film „Ostatni swing” w reżyserii T. Garncarka (dokument o Witoldzie Sobocińskim), który zakwalifikowany został do Cameraimage 2019. Ostatnią współrealizacją jest obraz „Pamiętaj o obietnicy lepszego jutra” w reżyserii Agaty Zbylut.

Magdalena Komborska – kuratorka, malarka, historyk sztuki. Prowadziła wykłady z Promocji sztuki (2011/12 UAP w Poznaniu), Sztuki interaktywnej w przestrzeni miasta (wyk. monograficzny, 2011/13,UAM w Poznaniu). Od kilku lat pracuje nad projektem REBORN OF NOW – O SPOSOBACH ISTNIENIA, cz. I (O sposobach istnienia przestrzeni). Od 2021 roku pracuje jako specjalistka ds. wydarzeń artystycznych w Akademickim Centrum Designu w Łodzi. Kontynuuje realizację fabularyzowanego filmu dokumentalnego „NIE!POKÓJ”.

Kurtyny

BWA Galeria Sanocka
Rynek 14, Sanok
Wernisaż wystawy: 18.12.2022 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 18.11 - 9.12.2022 r.

do góry