Inne wystawy

Filename: 005.jpg
    Filename: 006.jpg
    Filename: 007.jpg

8 listopada 2022 roku o godzinie 14.00. w Galerii Grafiki Studenckiej „Pomiędzy” odbędzie się wernisaż wystawy prac Yulii Grachyk „Wybrane wybitne kobiety z Ukrainy i z Polski”.

Od czerwca 2022 roku Yuliia Grachyk, ukraińska artystka z Odessy, realizuje w naszej uczelni swój projekt stypendialny zatytułowany „Portret-Przyjęcie” pod opieką tutorską dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. uczelni. Artystka gości w Polsce w ramach programu stypendialnego “Gaude Polonia” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Projekt ten dedykowany jest wybitnym kobietom z Ukrainy i z Polski.

Inspiracją do wzięcia udziału w Programie Stypendialnym “Gaude Polonia” była wystawa Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego z Łodzi, poświęcona 20-leciu partnerstwa Łodzi i Odessy.

Oto jak artystka opisuje swoje doświadczenia związane z realizacją projektu:

„Na początku, w październiku 2021 r., na etapie składania planu programowego idea była następująca:

Cykl będzie składał się z obrazów ze stylizowanymi portretami wybitnych kobiet Ukrainy i Polski. Obrazy będą moja autorską interpretacją, wyrazem emocji związanych z ukazywanymi postaciami, próbą jak najpełniejszego ukazania ich osobowości. Chcę znaleźć nowoczesny język dla obrazów, aby portrety te były aktualne.

Wybitne postaci, które inspirują mnie do tworzenia obrazów: Lina Kostenko, Katarzyna Kobro, Łesia Ukrainka, Maria Skłodowska-Curie, Ołena Kulczyćka, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa i wiele innych znamienitych kobiet.

Celem mojej wizyty w Łodzi jest możliwość poznania nowych trendów artystycznych, innych procesów edukacyjnych i kulturowych oraz zdobycie doświadczeń, które można zaadaptować do współczesnych potrzeb. Stworzy to szansę na rozszerzenie wymiany dorobku kulturalnego naszych krajów.

Jednak po 24 lutego 2022 roku nie mogłam konsekwentnie wykonywać zaplanowanych zadań, zachować tego samego stylu. Przepraszam, ale pewnego dnia to naprawię.

Tak powstał nieco zmieniony pomysł:

Do realizacji projektu w ramach Programu Stypendialny “Gaude Polonia” zainspirowała mnie możliwość zwrócenia uwagi na wybitne, silne duchem kobiety, które walczyły o swoje idee, o wolność i rozwój i które nie zatrzymały się z powodu przeszkód, jakie stwarzały trudne czasy i okoliczności.  Jeśli nie były w stanie zrealizować swojego marzenia, to wybierały działanie w innym, ważnym, dostępnym dla nich polu.

Ponadto ten projekt jest zaproszeniem do pełniejszego poznania kultur naszych krajów. A w związku z toczącą się obecnie wojną nadszedł czas, abyśmy w Ukrainie oderwali się wreszcie od kultury agresywnej Rosji i odkryli dla siebie różnorodność, bogactwo i znaczenie kultury wszystkich narodów Europy, a zwłaszcza – kulturę kraju, który z otwartym sercem przyszedł z pomocą Ukraińcom.

Dzięki Polsko! Serdecznie dziękuję Polakom! Chwała Polsce! Chwała Ukrainie!”

Yuliia Grachyk

Kurator wystawy: dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni

projekt plakatu: Yuliia Grachyk

„Wybrane wybitne kobiety z Ukrainy i z Polski”
Yuliia Grachyk

Galeria Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”
budynek główny ASP, pawilon B, II p.
Czas trwania wystawy: 8-22.11.2022 r.
Wernisaż: 8.11.2022 r., godz. 14.00