Inne wystawy

• plakat
    Filename: Przeslanie plakat_na strone.jpg
    Filename: miniaturka.jpg

W dniach 3-31 października 2022 przestrzeń holu budynku głównego Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wypełni wystawa „Przesłanie. Przemówienia inauguracyjne Rektora prof. Romana Modzelewskiego z lat 1955-1963”.

Ekspozycja jest audiowizualną wystawą wspomnieniową przygotowaną z okazji obchodów Roku Romana Modzelewskiego. Modzelewski jest w niej przywołany poprzez archiwalne, zinterpretowane przez aktora Radosława Drożdża, przemówienia inaugurujące początek roku akademickiego w okresie pełnienia przez prof. Romana Modzelewskiego funkcji Rektora Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi.

Wystawie towarzyszy wydarzenie „Na Głos” – publiczne odtworzenie przemówień, które odbędzie się 6.10.2022 r. w godz. 9.00-16.00, w dniu Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023.

Profesor Roman Modzelewski pełnił funkcję Rektora Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1952-1963. Był pierwszym rektorem z wyboru.

Lata jego kadencji to okres kształtowania się młodej uczelni, to czas nieustannego poszukiwania nowych możliwości jej rozwoju i konieczność znajdowania kompromisów w trudnej sytuacji politycznej tamtych lat. To również wysiłek zachowania nowatorskiego programu kształcenia Władysława Strzemińskiego, opartego na ideach Grupy AR. To wreszcie walka o przetrwanie i dalsze istnienie uczelni. Obrona przed realnym zagrożeniem likwidacją.

Koncepcja związania programu kształcenia wyższej szkoły artystycznej z wszechobecnym wówczas w Łodzi przemysłem tekstylnym na wiele lat stała się jej znakiem rozpoznawczym. Doprowadziło to do powołania unikatowych kierunków studiów i wykształcenia znacznej liczby specjalistów. Zmieniło wizerunek polskiego wzornictwa.

Profesor Roman Modzelewski był rektorem nieustannie zabiegającym o polepszenie warunków bytowych uczelni, troszczył się o losy jej absolwentów. W chwili objęcia tej funkcji miał 40 lat, dziś powiedzielibyśmy, że był bardzo młodym rektorem. Utrwalone w przemowach inauguracyjnych słowa są świadectwem specyfiki tamtych czasów – trudnych, ale niepozbawionych sukcesów. Język wypowiedzi może wydawać się współczesnemu słuchaczowi archaiczny, dlatego dla ich właściwego zrozumienia konieczna jest świadomość kontekstu historycznego, politycznego, społecznego i kulturalnego Polski Ludowej lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Dla nas, autorów wystawy, istotna jest prawda archiwum. Opracowując dokumenty do nagrania, zachowaliśmy oryginalne brzmienie wypowiedzi, nie komentując ich i nie ingerując w ich treść. Staraliśmy się jedynie uwypuklić wartość emocjonalną wynikającą z obcowania z oryginalnymi dokumentami. Wiele słów pozostawionych nam przez Rektora Romana Modzelewskiego ma charakter uniwersalny i ponadczasowy, dlatego na tę część spuścizny chcemy zwrócić szczególną uwagę. My sami czujemy wdzięczność, rozumiejąc, że bez wtedy nie byłoby teraz. Dziękujemy, Panie Rektorze!

Magdalena Soboń i Artur Chrzanowski

Szczególne podziękowania składamy Pani Werze Modzelewskiej za udostępnienie materiałów archiwalnych, firmie Vzór za użyczenie foteli MR58, Panu Łukaszowi Filipowowi za pomoc przy realizacji nagrań oraz Panu Łukaszowi Chmielewskiemu za projekt plakatu.

Kuratorzy: dr hab. Magdalena Soboń, dr hab. Artur Chrzanowski

Projekt plakatu: dr hab. Łukasz Chmielewski, prof. uczelni