Inne wystawy

Filename: 04.jpg
    Filename: 05.jpg
    Filename: 06.jpg

W dniach 10 września – 10 października 2022 roku w przestrzeniach Oratorium św. Jana Chrzciciela we włoskim Urbino oglądać można wystawę prac dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. uczelni „W górę – patrząc na Giancarlo De Carlo”.

Wystawa odbywa się w ramach Międzynarodowego Sympozjum Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi „Przestrzenie Grafiki”.

Na wystawie dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. uczelni po raz pierwszy zostały zaprezentowane autorskie obiekty rysunkowe – „rzeźby rysowane”, inspirowane przestrzeniami miejskimi. Tematem wystawy są też książki artystyczne wykorzystujące grafiki, monotypie i rysunki.

Niniejszy projekt stanowi rozwinięcie dotychczasowej twórczości w nowy, odmienny sposób. Koncepcja „rzeźb rysowanych” jest połączeniem dwuwymiarowego rysunku z trójwymiarową rzeźbą. Powstałe w ten sposób prace mają charakter czasoprzestrzenny. Świadome ograniczenie skali barwnej do bieli i czerni pozwala na skupienie się na proporcjach, na złożonej przestrzeni, na zniekształceniach perspektywy oraz rytmach świateł i cieni jako elementach konstrukcji i dekonstrukcji bryły. Pomysł „rzeźb rysowanych” („sculture disegnate”) narodził się podczas sympozjum graficznego w Urbino w 2019 roku. To tam, inspirując się architekturą Giancarlo de Carliego, autorka stworzyła pierwsze dwie rzeźby, które zostały zaprezentowane na wystawie zbiorowej Flash Drawing Tour 2019 w Oratorio San Giovanni w Urbino i zyskały pozytywne recenzje włoskich krytyków sztuki. Od tego czasu systematycznie powstawały kolejne obiekty. W 2022 roku Alicja Habisiak-Matczak została zaproszona do zaprezentowania najnowszych prac w tej konwencji w Urbino. Ponadto we współpracy z Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS Urbino w 2021 roku zrealizowana została książka artystyczna „Prospettive decarliane”, której premiera odbyła się właśnie podczas tej wystawy.

Czas trwania wystawy: 10 września – 10 października 2022 r.
Miejsce: Oratorium św. Jana Chrzciciela w Urbino, Włochy
Oratorio di San Giovanni Battista, Sala Salimbeni, via Barocci 31, Urbino