Inne wystawy

2
 • miniatura
  Filename: miniaturka.jpg
  Size: 143.64 KB
 • 01.jpg
  Filename: 01.jpg
  Size: 338.8 KB
 • 02.jpg
  Filename: 02.jpg
  Size: 700.71 KB
 • 03.jpg
  Filename: 03.jpg
  Size: 599.05 KB
 • 04.jpg
  Filename: 04.jpg
  Size: 371.5 KB
 • 05.jpg
  Filename: 05.jpg
  Size: 564.29 KB
 • 06.jpg
  Filename: 06.jpg
  Size: 435.13 KB

W dniach 10 września – 10 października 2022 roku w przestrzeniach Oratorium św. Jana Chrzciciela we włoskim Urbino oglądać można wystawę „Architektura i pejzaż w przestrzeni” organizowaną w ramach Międzynarodowego Sympozjum Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi „Przestrzenie Grafiki”. 

W wystawie wzięli udział wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, którzy w twórczy sposób odnieśli się do proponowanego tematu wystawy – szeroko pojętych zagadnień architektury i pejzażu i ich relacji w przestrzeni. Samo pojęcie przestrzeni może być interpretowane wieloznacznie, co daje pole do twórczej inwencji i do ciekawych rozwiązań formalno-technologicznych. Na wystawie zaprezentowano grafiki, obiekty książkowe oraz graficzne instalacje. Temat stanowił inspirację i wyzwanie do stworzenia nowych prac, przeznaczonych do pierwszej publikacji w magicznych wnętrzach sześćsetletniego Oratorium św. Jana Chrzciciela w Urbino, gdzie znajdują się unikatowe protorenesansowe freski braci Salimbeni. 

Szczególne miejsce w ekspozycji zajęły prace zmarłego w 2016 roku prof. Krzysztofa Wawrzyniaka, który w latach 1998-2016 prowadził Pracownię Technik Wklęsłodrukowych na ówczesnym Wydziale Grafiki i Malarstwa w Katedrze Grafiki Warsztatowej łódzkiej ASP.

Uczestnikami aktualnej wystawy w Urbino są wykładowcy Akademii, którzy kształcili się w Katedrze Grafiki Artystycznej. Każdy z nich prezentuje jedną pracę przeznaczoną na tę wystawę. W ten sposób widzimy panoramę tego, co obecnie dzieje się w grafice w Łodzi. Prace są bardzo różnorodne, jednak łączy je inspiracja tematem wystawy. Są także powiązane ze sobą przewodnią ideą trzech Założycieli, którzy przekazując tradycję dalej, wiedzieli, jak wprowadzać nowe pomysły przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej artystycznej jakości.

Jednym z tych mistrzów był bez wątpienia Krzysztof Wawrzyniak, któremu składamy hołd poprzez niniejszą wystawę. Był on wielką postacią polskiej grafiki artystycznej i od początku wspierał i prowadził sympozjum Flash Drawing Tour, dzięki czemu kilka pokoleń studentów mogło odkryć piękno Urbino.

Giuliano Santini

Uczestnicy wystawy:

Sławomir Ćwiek, Oskar Gorzkiewicz , Alicja Habisiak-Matczak, Damian Idzikowski, Dariusz Kaca, Magdalena Kacperska, Tomasz Kawełczyk, Tomasz Matczak, Lesław Miśkiewicz, Joanna Paljocha, Michał Rybiński, Piotr Skowron, Agata Stępień, Wawrzyniec Strzemieczny, Danuta Wieczorek oraz hommage à Krzysztof Wawrzyniak

Czas trwania wystawy: 10 września – 10 października 2022 r.
Miejsce: Oratorium św. Jana Chrzciciela w Urbino, Włochy
Oratorio di San Giovanni Battista, Sala Salimbeni, via Barocci 31, Urbino

do góry