Inne wystawy

Filename: miniaturka.jpg
  • plakat
    Filename: 2022_design32_1080x1080px_insta_fb.jpg

Od 8 lipca do 31 sierpnia 2022 r. w Akademickim Centrum Designu trwać będzie druga odsłona wystawy konkursowej DESIGN 32, prezentującej prace absolwentów ośmiu polskich uczelni artystycznych. Będzie to ostatnia okazja, by obejrzeć projekty naszych absolwentek – Izabeli Kędzior i Weroniki Wojnarowicz – laureatek głównych nagród tegorocznej edycji konkursu.

Od ponad 10 lat w konkursie DESIGN 32 na najlepszy dyplom projektowy, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, biorą udział absolwenci ośmiu publicznych uczelni artystycznych. Każda z uczelni co roku nominuje po cztery najlepsze prace dyplomowe, a wszystkie 32 projekty spotykają się na wystawie konkursowej w Galerii „Rondo Sztuki”, należącej do katowickiej ASP. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się druga odsłona ekspozycji – w Akademickim Centrum Designu.

Tegoroczna edycja odbywa się w czasie, kiedy zasadne staje się pytanie o funkcję projektowania w rzeczywistości. Czas pandemii, a obecnie wojny przewartościowuje wiele zjawisk i sprawia, że zaczynamy dostrzegać w życiu siłę ludzkiej solidarności, empatii i bliskości. Projektowanie jako narzędzie pomagające ludziom w codzienności jest niezbędnym elementem, który sprawia, że można żyć  pełniej i bardziej świadomie. O tym, jak z tym zadaniem poradzili sobie młodzi absolwenci publicznych uczelni artystycznych, będzie można przekonać się na wystawie.

Wśród prac, które będzie można obejrzeć, na szczególną uwagę zasługują projekty dwóch absolwentek Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, które decyzją jury zdobyły główne konkursowe laury.

Nagroda Rektorów tegorocznego DESIGN 32 powędrowała do Izabeli Kędzior, autorki dwuczęściowego dyplomu magisterskiego zrealizowanego na kierunku tkanina i ubiór (specjalność: projektowanie biżuterii). Z kolei Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła w ręce Weroniki Wojnarowicz, absolwentki studiów licencjackich na kierunku wzornictwo.

Wernisaż odbędzie się 8 lipca 2022 r. o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia 2022 r.

Uczestnicy wystawy:

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: Kaludia Ginter / Martyna Grochowalska / Marianna Pawłusiów / Klaudia Towarnicka

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach: Zofia Hernas / Patrycja Mola / Adrianna Wycisło / Marta Żmija-Wojciuch

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie: Sonia Nowok / Iga Puzdrowska / Wiktor Skawski / Jagoda Rozalia Tokarczyk

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi: Dominika Gacka / Izabela Kędzior / Diana Ufniarz / Weronika Wojnarowicz

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu: Jakub Jasiński / Szymon Marciniak / Alicja Nalikowska / Katarzyna Osińska

Akademia Sztuki w Szczecinie: Marta Masella / Milena Szwemmer / Paweł Wilczurak Wołowczyk / Weronika Zieziulewicz

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie: Maciej Choiński / Maciej Głowacki / Zofia Kłoś / Meg Krajewska

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Sara Boś / Joanna Bujak / Agnieszka Ejsymont  Iga Nawara

Koordynatorka konkursu Design 32: dr hab. Agnieszka Nawrocka
Identyfikacja wizualna wystawy: Agata Korzeńska

Izabela Kędzior z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Nagroda Rektorów za projekt „Luksus jutra”

Weronika Wojnarowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi  –  Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę „Korek jako materiał dla projektanta wzornictwa przemysłowego”

Patrycja Mola z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Nagroda Prezydenta Miasta Katowice za pracę „Projekt variable fontu Monsun z interfejsem dla projektów dynamicznych”

Sonia Nowok z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – wyróżnienie za projekt „Wspomaganie leczenia młodzieńczej skoliozy idiopatycznej poprzez kształtowanie ortez w technologii druku 3D”

Zofia Kłoś z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – wyróżnienie za projekt „Between Two Worlds”

Marianna Pawłusiów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – wyróżnienie za projekt „Słyszę ciszę”

Meg Krajewska z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – wyróżnienie za projekt „Nikt nie rodzi się hetero: o tożsamości płciowej i seksualnej człowieka”

Adrianna Wycisło z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – nagroda City & Design przyznana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię za projekt „Przyjazne miejsce. Zestaw narzędzi uświadamiających rolę przestrzeni publicznej w funkcjonowaniu społeczeństwa”

Milena Szwemmer z Akademii Sztuki w Szczecinie – nagroda OPPO za projekt „Galeria Martwego Świata”

Wystawa DESIGN 32
Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15 (wejście do budynku od strony dziedzińca)

Wernisaż: 8 lipca 2022 r., godz. 18.00
Wystawa czynna od 8 lipca do 31 sierpnia 2022 r.

Godziny otwarcia:
wt.-czw.: 9:00-14:30