Inne wystawy

Filename: bminiatura.jpg
  • plakat
    Filename: plakat 1000.jpg

Wystawa fotografii dr. hab. Roberta Jundo już 7 czerwca 2022 o godz. 16.00 otworzy się Galerii Przedpokój w Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Ekspozycja będzie czynna do 1 lipca.

„Robert Jundo to artysta niezwykle wszechstronny – zajmuje się grafiką warstwową i komputerową, maluje obrazy, projektuje wnętrza, fotografuje. Jest przy tym zawsze otwarty na eksperymenty warsztatowe, takie jak np. skanowanie i obróbka cyfrowa tradycyjnych matryc graficznych oraz na eksplorowanie nietypowych tematów, np. szybkiej jazdy motocyklami i towarzyszącej jej muzyki heavymetalowej (cykl „Painkiller”). W najnowszym cyklu kolorowych fotografii, które premierowo pokazuje w Galerii Przedpokój, sięga do historii, tworząc swoiste kadry pamięci, inspirowane archiwalnymi filmami dokumentującymi codzienne życie międzywojennej Łodzi i Warszawy. Interesuje go miejski ruch i energia mieszkańców – dziś anonimowych i fizycznie już nieobecnych. Robert Jundo przywołuje ich jednak w swoich pracach, będących cyfrowym zapisem filmowego obrazu, zatrzymanego i sfotografowanego przezeń, a następnie poddanego rozpikselowaniu i rozmyciu, wraz z wszelkimi technicznymi zanieczyszczeniami: filmowymi szumami, zakłóceniami, drganiami, smugami. Takie zabiegi podnoszą dynamikę kompozycji, choć nie umniejszają retro klimatu – w tych pracach wyczuwa się jakąś przedwojenną elegancję, np. ubiorów, gestów postaci, pomimo wspomnianych eksperymentów formalnych i ekspresji – wyważonych, wręcz klasycznych, także w kolorze. Artysta nie pokazuje twarzy postaci, a jeśli już bierze na warsztat jakąś fizjonomię, to poddaje ją deformacji poprzez rozciągnięcie konturów, podobnie jak czyni z elementami stroju i architektury. Nie rozpoznamy zatem konkretnych miejsc i zdarzeń, możemy się ich tylko domyślać i snuć własne refleksie nad minionym czasem. Gdzie zmierzali uchwyceni w kadrach Roberta Jundo przechodnie? O czym myśleli, z kim i o czym rozmawiali, np. przystając na chodniku? Na niektórych zdjęciach detale są wyraźne, na innych zmierzają ku abstrakcji, a kompozycja przywodzi na myśl rozmyty ekran monitora, choć w tle zawsze majaczy jakiś uliczny epizod. Jaki wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości mają takie kadry pamięci? Czy historyczny dokument to dobry materiał na warsztatowy eksperyment? Cykl „Nieobecni/Absens” pokazuje wielki potencjał takich projektów popartych dociekliwością i wyobraźnią autora, który do bohaterów swoich prac podchodzi z szacunkiem, ale i dystansem, bawiąc się ich wizerunkami i sytuacyjnym kontekstem w poszukiwaniu nowych jakości współczesnej fotografii. W ten sposób czyni tytułowych nieobecnych bardziej obecnymi w naszej pamięci”.

Monika Nowakowska

Robert Jundo – urodzony w 1967 roku w Łodzi. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki artystycznej. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Stopień naukowy doktora sztuki uzyskał w roku 2016 na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Obecnie adiunkt w Instytucie Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych w macierzystej uczelni. Tytuł doktora habilitowanego otrzymał w 2022 roku. Tworzy w dziedzinie grafiki, malarstwa i architektury wnętrz. Prezentował swoje prace z zakresu grafiki i malarstwa na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Jego dorobek artystyczny, naukowy i dydaktyczny jest związany z zainteresowaniami dotyczącymi grafiki cyfrowej.

Robert Jundo. Absens
Galeria Przedpokój