Inne wystawy

0
  • miniatura
    Filename: Bloom_miniatura.jpg
    Size: 48.59 KB

W Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Ośrodku Propagandy Sztuki (ul. H. Sienkiewicza 44) w dniach 13.05-12.06.2022 trwać będzie indywidualna wystawa dr hab. Ewy Bloom-Kwiatkowskiej, prof. uczelni. Wydarzenie towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi (Fotofestiwal 2022).

„RE-VIVAL’22” to złożony projekt artystyczny dr hab. Ewy Bloom-Kwiatkowskiej, prof. uczelni, obejmujący prezentację obrazów, prac na papierze, fotografii, filmów wideo, projekcji multimedialnych. Ważnym jego aspektem będzie czytanie wybranych fragmentów książki Wojciecha Bruszewskiego, jednego z pionierów polskiej sztuki wideo, sztuki dźwięku oraz wykorzystywania w sztuce nowych technologii komputerowych, współtwórcy i jednego z głównych filarów działającego w Łodzi Warsztatu Formy Filmowej. 

Wernisaż odbędzie się 13 maja 2022 r. o godz. 20.00.

Autorka wystawy to wybitna artystka o ogromnym dorobku, bardzo wyrazistej poetyce swoich dokonań. W swojej twórczości Ewa Bloom-Kwiatkowska podejmuje szereg kwestii dotyczących zarówno meandrów ludzkiej psychiki, jak i rozmaitych dewiacji życia społeczno-politycznego oraz kulturalnego, szczególnie w kontekście panowania ideologii totalitarnych. Jej prace to także istotne komunikaty odbijające istotę współczesnych dyskusji o sztuce, szczególnie roli mediów w kształtowaniu naszych przyzwyczajeń odbiorczych, wiedzy o świecie oraz jako źródła rozmaitych manipulacji wpływających na odbiór rzeczywistości. Artystka do prac wizualnych dołącza także swoje autorskie teksty, stanowiące rodzaj „obramowania” dla wypowiedzi wizualnej. Chce aktywizować wizualną wrażliwość i wywołać intelektualne emocje u patrzącego. Tytuł projektu nawiązuje do ważnych dla artystki wątków nieobecności, znikania i odnalezienia się, szczególnego odradzania się w nowej postaci. 

Ewa Bloom-Kwiatkowska jest absolwentką łódzkiej PWSSP, wykładowczynią Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie kieruje Pracownią Scenografii i Kostiumu, oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Jest współzałożycielką i członkinią grupy artystek Frakcja (2016-2020). Laureatką nagrody I stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie scenografii teatralnej. Trzykrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2017 roku została uhonorowana nagrodą artystyczną Prezydent Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechnianiu kultury.

Swoje prace wystawiała podczas wielu prestiżowych wystaw zbiorowych i indywidualnie w Polsce oraz m.in. we Francji, USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Jest autorką scenografii do ponad 50 spektakli teatralnych i telewizyjnych.

do góry