Inne wystawy

Filename: Dowody_osobiste_miniatura.jpg
  • plakat
    Filename: strona%20kopia-100.jpg

Centrum Sztuki WRO wraz z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zapraszają na wystawę 8. Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów, której wernisaż odbędzie się 28 kwietnia 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Centrum Sztuki WRO (ul. Widok 7, Wrocław). Ekspozycja będzie czynna do 9 czerwca 2022 r.

Tegoroczną wystawę zatytułowano „DOWODY OSOBISTE”, a tworzą ją najlepsze realizacje dyplomowe wybrane przez komisje konkursowe ośmiu polskich publicznych uczelni artystycznych.

Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi reprezentuje praca dyplomowa „Merboys” Kuby Stępnia (wideo, 2021).

„Merboys". Performatywna reinterpretacja zdarzeń. Praca wideo
Promotor: dr hab. Łukasz Ogórek, prof. uczelni
Pracownia Multimediów
Instytut Fotografii i Multimediów
Wydział Sztuk Pięknych

„Punktem wyjścia do stworzenia pracy było moje przedszkolne i wczesnoszkolne doświadczenie uczęszczania do pływackiego klubu sportowego. Łączyło się to z pierwszym wejściem w binarną męską grupę, z kolektywnym doświadczeniem chłopięctwa. Nad projektem pracowałem z grupą chłopaków o podobnym doświadczeniu związanym z tym basenem, którzy należeli kiedyś do klubu czy doświadczali przestrzeni tej pływalni podczas obowiązkowych zajęć z WF-u. Odbywaliśmy przez kilka miesięcy próby na sali baletowej, pracując z własnymi ciałami, ich świadomością, ekspresją, archiwum, kolektywną pamięcią oraz własną praktyką wokalno-ruchową. Praca jest dokumentacją jednorazowego performansu, będącego odwróconym reenactmentem archiwalnych wydarzeń, squeerowaną rekonstrukcja wchodzącą w relację z silnie systemową architekturą basenu. Celem działań jest świadoma analiza dyscyplinujących mechanizmów władzy, przepracowanie ich poprzez powtórzenie w nowy sposób, w nowym kontekście, reinterpretując historię i przeprowadzając na niej operację, dokonując gestu odwracania wycelowanej w nas broni, gdzie kara przestaje być opresyjna, a staje się narzędziem o nowym potencjale, zaś mająca silnie manipulującą siłę nagroda, pomimo sentymentu, nie ma już swojej mocy sprawczej”.

Performerzy: Adi Buczyński, Damian Kądziela, Kacper Borek, Kuba Stępień
Zdjęcia: Wojciech Bibel
Asystentka operatora: Nina Poznańska
Drugi asystent i zgranie dźwięku: Filip Mazurkiewicz

Wystawie towarzyszy dwudniowa konferencja naukowa organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierunkiem dr. hab. Jakuba Jernajczyka.

Uczestnicy wystawy:

Zuzanna Bodzoń / Hiperlogicznie / Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Krystyna Dobrzańska / Mapa ciała / Akademia Sztuki w Szczecinie
Monika Falkus / Powiedz TAK w wielkim stylu / Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Maria Furtacz / Sacro Sarco. Zapraszam do wyjścia. / Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Krystyna Jędrzejewska-Szmek / VR LAB / Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Alicja Klich / Sztuka już nie jest dla mnie / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Emilia Rodziewicz / Julki_na_Barykadach.AVI / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Jakub Stępień / Merboys / Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Serdecznie zapraszamy!