Inne wystawy

Filename: miniaturkab.jpg

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Na krawędzi. Pogranicza porysunkowej przestrzeni”, zorganizowanej przez Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, który odbędzie się 23 lutego 2022 r. (środa) o godz. 14.00 w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP (ul. Basztowa 20, Kraków).

Wystawa zaprezentuje prace nauczycieli akademickich z pięciu polskich uczelni artystycznych, w tym z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W wystawie udział wezmą:

• Maciej Aleksandrowicz (ASP w Warszawie)
  • Andrzej Bednarczyk (ASP w Krakowie)
  • Mariusz Białecki (ASP w Gdańsku)
  • Dobiesław Gała (ASP w Krakowie)
  • Wacław Gawlik (ASP w Krakowie)
  • Janusz Janczy (ASP w Krakowie)
  • Ewa Janus (ASP w Krakowie)
  • Grażyna Jaskierska-Albrzykowska (ASP we Wrocławiu)
  • Tomasz Kawełczyk (ASP w Łodzi)
  • Michał Rybiński (ASP w Łodzi)
  • Jan Tutaj (ASP w Krakowie)
  • Bartłomiej Węgrzyn (ASP w Krakowie)

Ekspozycja będzie czynna w dniach 21-31 marca 2022 r.

Projekt zakłada stworzenie przestrzeni do zderzenia z sobą różnorakich postaw twórczych artystów rzeźbiarzy zajmujących się w swojej praktyce artystycznej aktywnością rysunkową jako autonomiczną, a zarazem wykraczającą poza ramy klasycznego rozumienia dyscypliny. Tytułowe pogranicza porysunkowej przestrzeni to w intencji projektu pole do działań badawczo-eksperymentalnych, a zarazem próba indywidualnych redefinicji pojęcia rysunku w ujęciu zaproszonych do projektu twórców.

„Porysunkowa przestrzeń” jest tu odwołaniem zarówno do oczekiwanego przekraczania granic rysunku czy może zbliżania się do jej krawędzi, a zarazem podkreśleniem, że zajmują się tym w głównej mierze rzeźbiarze, dla których przestrzeń jest pojęciem podstawowym.

Krawędź umownej przestrzeni rysunkowo-rzeźbiarskiego pogranicza jest bardzo umowna, bywa mglista i wymyka się jednoznacznym określeniom. Tym bardziej warto więc ponawiać próby jej znakowania, wytyczania czy odświeżania. Ten proces uaktualnianego twórczego namysłu to istotny czynnik aktywizacji i progresywnej siły współczesnej sztuki. To także cenny warunek artystycznej refleksji wspomagający świadomość artysty-badacza.