Inne wystawy

Filename: wystawa grafiki ASP Kato 01 2022 web.jpg

Serdecznie zapraszamy na wystawę pedagogów, studentów i absolwentów Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej „Stan rzeczy w epoce antropocenu” w Galerii Koszarowa 19 w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

"W 2000 roku Paul Crutzen (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii) zaproponował „antropocen” jako nazwę epoki geologicznej dla Ziemi i w wielu środowiskach naukowych ta nazwa się przyjęła. Okres objęty tą nazwą charakteryzuje się znaczącym wpływem człowieka na ziemski system geologiczny i ekosystem. Ostatnie 10 tysięcy lat działalności człowieka na Ziemi naznaczyło planetę wieloma ranami, ten proces nasilił się pod koniec XVIII wieku rewolucją przemysłową osiągając niebywałe rozmiary w naszych czasach. Wielkie przedsięwzięcia industrialne swoimi efektami wykraczają poza działania regionalne, a oddziałują wręcz na skalę globalną. Obecnie mamy do czynienia z zanikiem bioróżnorodności, zmianami klimatycznymi, zmianami na powierzchni planety, nadmierną ekspoatacją złóż, a przede wszystkim zanieczyszczeniem środowiska. Przekroczenie tych punktów krytycznych ekosystemu prowadzi ludzkość wprost ku zniszczeniu Ziemi, a tym samym ku samozagładzie.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi ten problem i skłonienie wrażliwego odbiorcy do szerszej refleksji. Eksponowane są prace graficzne wybrane spośród wielu realizacji programowych studentów Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej oraz prace pedagogów prowadzących Pracownię. Wśród prezentowanych grafik są takie, które swoim obrazowaniem bezpośrednio odnoszą się do świata przyrody, i takie, które zawierają w sobie głębokie treści dotyczące szerokiej działalności człowieka w środowisku naturalnym oraz pokazujące jego wpływ na to środowisko".

Wystawa potrwa do 2 marca 2022 r. Finisaż odbędzie się 2 marca 2022 r. w Galerii Koszarowa 19 w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.