Inne wystawy

1
  • miniatura
    Filename: Ciesielski_mini.jpg
    Size: 93.61 KB
  • Plakat .jpg
    Filename: Plakat .jpg
    Size: 772.7 KB

Serdecznie zapraszamy do Galerii Elart, Rynek Sztuki w Łodzi (ul. Wschodnia 69, wejście od ul. Narutowicza) na wystawę „Obrazy i panny”, prezentującej malarstwo wielkoformatowe, grafikę cyfrową oraz fotografię prof. Piotra Ciesielskiego. Wystawa będzie czynna w dniach 8-14 lutego 2022 r.  

Wystawie towarzyszy prezentacja filmu „W grocie króla gór”: vimeo.com

Malarstwo

Różnorodność stosowanych środków jest metodą, która umożliwia rozwój artystyczny. Spośród nich malarstwo jest dla mnie dziedziną najważniejszą. Malując, wierzę, że nawiązuję do najważniejszych tradycji kulturowych. Do malarstwa wielokrotnie wracałem po licznych eksperymentach z innymi mediami. Powroty te, pod wpływem doświadczeń wyniesionych z grafiki czy fotografii, wywoływały zmiany w myśleniu o obrazie, tak pod względem warsztatowym, jak i mentalnym – i odwrotnie: zdjęcia, grafiki i filmy stawały się dzięki malarstwu inne.

Wizualna realność namalowanych dziewczyn niepokoi, ponieważ łączy w sobie „rozdzielczość” większą niż w wielkoformatowej fotografii z naturalnymi proporcjami i detalami. Dzięki temu modelka jest „jak żywa”, „wychodzi” z kadru. Sądzę, że moje akty mogą budzić emocje poprzez swoją naturalność. Jestem przekonany, że malarstwo może mieć większą siłę oddziaływania na wyobraźnię niż nowe, „bardziej mechaniczne” media.

Malując, rozwijam metody stosowane wcześniej, jednak diametralnie zmienia się ich przesłanie. Gwałtowność kontrastów, nasycenie kolorów, wyrażanie emocji poprzez kompozycję, sprowadzenie dekoracyjności i ekspresji do jedności tworzą pozory hedonistycznego świata, lecz plan pierwszy opowiada o tragedii i zagrożeniach, dając świadectwo powszechnej estetyzacji świata zachodniego i spychanych na margines problemów.

Grafika cyfrowa i fotografia

Największą ilość wielkoformatowych grafik cyfrowych wykonałem w technologii druku transferowego. Pierwowzorem prac z rastrem w tle były prace ukazujące na drugim planie zdjęcia i rysunki wydrukowane na folii. Wyświetlane w wielkim powiększeniu za pomocą rzutnika analogowego, ujawniały nieregularny, ciekawy plastycznie raster.

W wielkoformatowych grafikach cyfrowych modelka wtapia się w barwny cyfrowy świat wykreowany w programach graficznych. Aby odnaleźć wirtualnego ducha w nowych drukach, zastosowałem metodę, w której tło jest wyświetlane za pomocą rzutnika cyfrowego. W odróżnieniu od poprzednich prac nie jest malowane, ale powstało w wyniku cyfrowej ingerencji w fotografię.

Film

Film nie jest ilustracją realnego świata, ale aluzją odnoszącą się do kondycji i roli współczesnej kobiety. Możliwe są też szersze interpretacje dotyczące skrajnych tendencji w sztuce, zaniku wiodących kierunków, atomizacji działań, wpływu cyberprzestrzeni na wyalienowane jednostki.

W filmie osnową są utwory muzyczne: „W grocie króla gór” Edvarda Griega w wykonaniu klasycznym i zespołu „Apocalyptica” oraz „Trzy diagramy na flet solo, Op 15” Henryka Mikołaja Góreckiego, które nakładając się na siebie, zakłócają, a następnie burzą swoją strukturę, aż do dysharmonii i zaniku.

prof. Piotr Ciesielski

[z katalogu wystawy]

Katalog do pobrania

do góry