Inne wystawy

Jasnobłękitne tło z centralnie umieszczonymi wielkimi literami ciemnobłękitnego napisu: EXTRACT. Wystawa wykładowców Instytutu Ubioru łódzkiej ASP w Wilnie.
    Filename: miniaturka kopia.jpg
  • plakat
    Filename: _PLAKAT_WILNO_maly.jpg
    Filename: 01.jpg
    Filename: 02.jpg
    Filename: 03.jpg

W wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych trwa międzynarodowa wystawa poświęcona modzie. Jej częścią jest EXTRACT – prezentacja premierowych projektów wykładowców Instytutu Ubioru. To pierwsza taka wystawa w historii Instytutu, na której wspólnie prezentują swoje prace pedagodzy związani z najstarszym i najbardziej uznanym ośrodkiem naukowo-dydaktycznym zajmującym się tematyką mody w Polsce.

Wystawa EXTRACT jest częścią międzynarodowej wystawy Mados Dizaino Pasakojimai, w której uczestniczą artyści z Litwy, Polski, Szwecji i Słowenii. Wystawa ma miejsce w prestiżowej, głównej galerii Titanikas wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Została zorganizowana z okazji obchodów 30. rocznicy powstania Katedry Designu Mody ASP w Wilnie.

Na wystawie zaprezentowano prace wykładowców związanych z Instytutem Ubioru łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych: mgr Mai Bączyńskiej, mgr. Mateusza Bidzińskiego, dr hab. Małgorzaty Czudak, dr hab. Anny Kuźmitowicz, dr hab. Sylwii Romeckiej-Dymek, prof. Doroty Sak, dr Doroty Salskiej, dr hab. Magdaleny Samborskiej, dr. Michała Szulca, mgr. Kamila Wesołowskiego, mgr Marii Wiatrowskiej, dr hab. Katarzyny Wróblewskiej oraz Dziekan Wydziału Sztuk Projektowych – dr hab. Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej.

W części ekspozycji poświęconej studentom swoje realizacje prezentują: Anna Aksamitowska-Goncerz, Katarzyna Czapla, Aleksandra Kochańska, Katarzyna Komornicka, Filip Kozak, Elliott Kubiak, Wiktoria Łaskawiec, Maja Pilarek i Dominik Żyża.

Autorzy reprezentują różnorodne spojrzenia na projektowanie ubioru, których punktem zbiegu jest łódzka ASP. To powiązanie przejawia się na płaszczyźnie wykształcenia, jak i doświadczeń dydaktycznych, ale przede wszystkim związana jest z dziedzictwem projektowym twórców łódzkiej awangardy, korzeniami sięgającym Strzemińskiego, Kobro czy samego Kazimierza Malewicza.

EXTRACT pokazuje siłę różnorodności wypowiedzi twórców – od projektowania utylitarnego do artystycznie nieskrępowanego, będącego sposobem na wyrażenie swoich myśli, emocji i przeżyć – czy wreszcie zajęciem stanowiska w toczącym się społecznym dialogu.

Partnerem głównym wystawy EXTRACT jest Instytut Polski w Wilnie / Lenkijos Institutas Vilniuje.

Kuratorka: mgr Maria Wiatrowska

Wystawa trwa do 15 stycznia 2022 r.