Galeria Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”

1

Tytuł wystawy nawiązuje do techniki odprysku, zwanej jest również akwatintą cukrową (ang. „sugar lift”, wł. – „maniera zucchero”).

Jest to technika wklęsłodrukowa trawiona, w której wykorzystuje się do malowania na blasze roztwór atramentu z cukrem. Po namalowaniu pędzlem linii i faktur blachę następnie pokrywa się werniksem akwafortowym i po jego wyschnięciu zanurza się blachę w ciepłej wodzie. W tej kąpieli następuje tytułowy „odprysk” – cukier odrywa warstwę werniksu w miejscach wcześniej narysowanych, odkrywając blachę dla procesu trawienia. Wytrawiona w kwasie azotowym lub siarczanie miedzi blacha następnie jest odbijana na prasie, tak jak dzieje się to w innych technikach druku wklęsłego.

Akwatinta cukrowa pozwala na uchwycenie spontanicznych śladów pędzla i rysunkowych gestów oraz daje wiele możliwości fakturowych. Wynalezienie tej techniki przypisuje się Holendrowi Herculesowi Seghersowi (połowa XVII wieku) lub Francuzowi Felixowi Bracquemondowi (II połowa XIX wieku).  Zaczęto ją stosować w celu uzyskania obrazowych półtonów, które można było zastosować do rycin reprodukcji obrazów. Dzięki uzyskiwanym efektom zbliżonym do akwareli, technika ta szybko zyskała popularność. Artystą, który często stosował tę technikę, był m.in. Pablo Picasso, który nauczył się jej od drukarza Rogera Lacourière. Po mistrzowsku kultywował ją przez całe życie i stał się jej głównym propagatorem. „W przypadku akwatinty cukrowej wszystko jest bardziej bezpośrednie, a jedocześnie delikatniejsze” – powiedział Picasso do swojej towarzyszki Françoise Gilot („Życie z Picassem”, 1965).

Na wystawie można zobaczyć grafiki barwne i czarno-białe, zrealizowane przez studentów w latach 2016-2024, pod kierunkiem prowadzącej Pracownię Technik Wklęsłodrukowych dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. uczelni oraz asystentów dra Oskara Gorzkiewicza i mgr Sandry Stojańskiej-Rekus.

Uczestnicy wystawy:
Natalia Bajerska, Weronika Bień, Zygmunt Bilski, Michalina Chełmińska, Dorota Danek, Sylwia Dworecka, Adam Ejsmont, Julia Grygorczyk, Anna Gwiazdowska, Sylwia Jakubowska, Jakub Jasztal, Emilia Karwowska, Julia Klimek, Legerska Kristyna, Stamatis Kozas, Maria Krasnodębska, Karolina Kruk, Izabela Krześlak, Jakub Kwiatkowski, Julia Latko, Estera Lipman, Kalina Płużek, Diana Prihodovskaya, Magdalena Radziszewska, Julia Rochmińska, Anna Sidorczuk, Julia Smagalska, Maria Stefanek, Marta Stępek, Michalina Sumińska, Aleksandra Szczęśniak, Nova Tencu, Andrei Tsybulski, Michał Wasiak, Maciej Wroński, Aleksandra Zaboklicka

Pracownia Technik Wklęsłodrukowych jest specjalistyczną pracownią dyplomującą, otwartą dla studentów ze wszystkich kierunków uczelni. Znajduje się w Instytucie Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych.

Kuratorka wystawy: dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni
Współpraca w organizacji wystawy: mgr Sandra Stojańska-Rekus, mgr Igor Kociński
Identyfikacja wizualna wystawy: mgr Sandra Stojańska-Rekus

Odprysk. Wystawa grafik studentów z Pracowni Technik Wklęsłodrukowych
z lat 2016-2024
Galeria Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Łódź, ul Wojska Polskiego 121
budynek główny, pawilon B, II p.

Czas trwania wystawy: 17.05-7.06.2024 r.
Finisaż wystawy: 28.05.2024 r., godz. 14.00

do góry