Galeria Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”

2
 • miniatura
  Filename: miniatura.png
  Size: 327.32 KB
 • 1.jpg
  Filename: 1.jpg
  Size: 399.47 KB
 • 2.jpg
  Filename: 2.jpg
  Size: 353.8 KB
 • 3.jpg
  Filename: 3.jpg
  Size: 355.69 KB
 • 4.jpg
  Filename: 4.jpg
  Size: 214.54 KB
 • 5.jpg
  Filename: 5.jpg
  Size: 467.79 KB
 • 6.jpg
  Filename: 6.jpg
  Size: 327.52 KB
 • 7.jpg
  Filename: 7.jpg
  Size: 396.66 KB
 • 8.jpg
  Filename: 8.jpg
  Size: 471.89 KB
 • 9.jpg
  Filename: 9.jpg
  Size: 549.96 KB

Dzięki wieloletniej współpracy łódzkiej ASP z University of Alberta w Edmonton, gościmy w naszej uczelni kanadyjskiego artystę i wykładowcę Alexa R. M. Thompsona. Jego wystawa pod tytułem „Wieczność jest przekonującym mitem” zostanie otwarta we wtorek 16 maja o godzinie 14.00 w Galerii Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”. Ekspozycja dotyka motywów historii, szacunku i więzi w kontekście globalnych sieci handlowych i gospodarki energetycznej. Prezentowane grafiki posługują się językiem architektonicznej fantazji, łącząc konstrukcje z różnych stron świata i epok.

„W procesie twórczym koncentruję się na pytaniach dotyczących długowieczności i dziedzictwa, rozważając różne infrastruktury przestrzeni miejskiej stworzone z myślą o dużych populacjach” – wyjaśnia Alex Thompson.

Prace Alexa R. M. Thompsona, wśród których znaleźć można grafiki i instalacje, interpretują struktury władzy i procesy kształtowania przestrzeni, które nadają postać współczesnemu światu. Jego grafiki to monochromatyczne kreacje, wykorzystujące monumentalną, instytucjonalną i infrastrukturalną architekturę do tworzenia hipotetycznych pejzaży miejskich z istniejących budynków. Łącząc odległe od siebie miejsca, tworzy przestrzenie, które wydają się zarazem rzeczywiste, znajome i opuszczone.

Rozpoznawalne struktury wyłaniają się poza kontekstem, górując nad pustymi, nieistniejącymi ulicami. Wzajemne oddziaływanie obszarów miejskich i skracanie odległości dzięki technologii, która łączy miasta, leżą u podstaw procesu twórczego artysty. Staje się to przyczynkiem do refleksji nad architekturą, jej dniem dzisiejszym i ponadczasowością. Prace Alexa R. M. Thompsona prezentowane były w galeriach w Kanadzie i za granicą, w tym w The Power Plant (Toronto), The Robert McLaughlin Gallery (Oshawa), Galleri Hieke Arndt (Berlin) i Gladstone House (Toronto).

Artysta prowadził zajęcia w zakresie różnych technik druku w Open Studio (Toronto), Uniwersytecie OCAD (Toronto) i Uniwersytecie Alberty (Edmonton). Uzyskał tytuł licencjata sztuk pięknych na Uniwersytecie OCAD oraz magistra na Uniwersytecie Alberty. Obecnie wykłada na Wydziale Sztuki i Projektowania na Uniwersytecie Alberty, pracuje jako instruktor grafiki w stowarzyszeniu SNAP i prowadzi pracownię kreatywną.

Wizyta kanadyjskiego wykładowcy jest kolejnym etapem współpracy naszej uczelni z University of Alberta w Edmonton, trwającej od 2013 roku. Dzięki inicjatywie prof. Marilene Oliver z University of Alberta w Edmonton, kanadyjski Wirth Institute for Austrian and Central European Studies objął patronat nad międzynarodowym projektem dwojga artystów - Alexa R. M. Thompsona oraz dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. uczelni.

Projekt wspiera Canada Council for the Arts.

Kuratorka wystawy: dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni
Autor identyfikacji wizualnej: dr Oskar Gorzkiewicz

„Wieczność jest przekonującym mitem”

Galeria Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”
budynek głównym ASP (II piętro, pawilon B).

Wystawa czynna w okresie 16 – 28 maja 2023 r.
Wernisaż: 16 maja 2023 r., godz. 14.00

do góry