Galeria Kobro

2

SYNTEZA 2022 to kolejna z serii cyklicznych międzynarodowych wystaw poświęconych architekturze, grafice i projektowaniu. Tegoroczna edycja, której uroczyste otwarcie odbędzie się w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi 13 stycznia 2023 r. o godz. 15.00, zaprezentuje prace pedagogów i studentów czołowych polskich uczelni artystycznych oraz włoskiej Poliarte Accademia di Belle Arti e Design.

W poprzednich latach wystawy z cyklu SYNTEZA odbywały się w wielu prestiżowych przestrzeniach, m.in. w galerii Poliarte Accademia di Belle Arti e Design (Ankona, Włochy), w Vouleftikon w Nafplio na Peloponezie – siedzibie pierwszego greckiego parlamentu, w Thessaloniki Science Center & Technology Museum NOESIS (Saloniki, Grecja) czy w siedzibach polskich instytucji: Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy szczecińskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich. Związane były również z ważnymi wydarzeniami jak Łódź Design Festival i Art Week w Poznaniu (wówczas wystawa odbywała się w Galerii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w Starym Browarze).

Tegoroczna wystawa odbywa się pod hasłem TEKSTURA i poświęcona jest projektom artystów, dla których faktura i wzór są ważnym i nieodłącznym elementem pracy.

Projektanci przestrzeni, podobnie jak reprezentanci innych dziedzin sztuki, wykorzystują teksturę, by przedstawionemu wizualnie dziełu dodać dynamiki, głębi, cech interpretowalnych czy zmienności. Dzięki niej przy zachowaniu jednorodności materiału mogą rozszerzyć aktywizację sensoryczną użytkownika przestrzeni. Zagwarantowanie reaktywności i zachęcenie odbiorców do wielozmysłowego kontaktu z przestrzenią, zgodnego z ich potrzebami, ukierunkowuje projektowanie bardziej sensorycznie. Nie należy zapominać także o metaforze czy kontekście kulturowym, który stoi za strukturą, bo to kolejny wymiar tekstury architektonicznej  bardzo ważny, bo interpretowalny i powiązany z doświadczeniem użytkownika lub je kształtujący, jeżeli doznanie kontaktu ma pierwszorazowy charakter.

Podjęta przez autorów wystawy próba zdefiniowania, czym powinna być współcześnie tekstura architektoniczna, pozwala rozpocząć szereg działań projektowych i badań ukierunkowanych na definiowanie struktury przestrzeni poprzez nowy zbiór właściwości. Stajemy więc przed wyzwaniami opanowania szerokiego spektrum kreacji nie tylko struktur reaktywnych czy interaktywnych, ale przede wszystkich inteligentnych.

dr hab. sztuki inż. arch. Rafał Szrajber, prof. uczelni
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Wystawę SYNTEZA 2022 współorganizuje sześć uczelni artystycznych:

  • Akademia Sztuki w Szczecinie,
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie,
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi,
  • Poliarte Accademia di Belle Arti e Design (Ankona, Włochy),
  • Politechnika Poznańska,
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie,
  • Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Kuratorzy wystawy:

Akademia Sztuki w Szczecinie:
Ireneusz Kuriata
Agata Pełechaty
Adam Klasa
Dominika Zawojska-Kuriata
Małgorzata Kopczyńska

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu:
Agata Kulczyk
Witold Modrzejewski
Wojciech Janicki
Emilia Cieśla
Robert Gruszewski

Poliarte Accademia di Belle Arti e Design (Ancona, Włochy):
Diego Giachetti

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi:
Rafał Szrajber
Karolina Grudzińska

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie:
Wojtek Kapela

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie:
Agnieszka Ziemiszewska

Autor identyfikacji graficznej wystawy: Ireneusz Kuriata

Synteza 2022
Galeria Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121
pawilon A, I i II piętro

Wernisaż wystawy: 13.01.2023 r., godz. 15.00
Czas trwania wystawy: 13-26.01.2023 r.

do góry